Un accident mai puțin obișnuit a avut loc pe Platoul Bucegi, în apropierea Cabanei Babele, în după-amiaza zilei de marți, 20 august.
O turistă germană, în vârstă de 42 ani, aflată în drumeție pe Platoul Bucegi, s-a urcat pe o stâncă din apropierea Cabanei Babele. Din neatenție, a alunecat și a căzut în cap, suferind un traumatism cranio-cerebral, cu pierderea stării de conștiență. Salvatorii montani aflați de serviciu la Baza Salvamont Baba Mare au intervenit rapid în ajutorul ei și, dat fiind gravitatea cazului, au solicitat intervenția elicopterul 336 de la POA Brașov. Echipajul medical de pe elicopter a stabilizat victima și a transportat-o la Spitalul Județean de Urgență Brașov, a anunțat Salvamont Prahova.
(Foto - Salvamont Prahova)

822.969 lei este prejudiciul constatat de inspectorii Curții de Conturi, în urma verificărilor efectuate la Primăria Șotrile.

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat activitatea infracțională a două persoane (un bărbat, de 29 ani și o femeie, de 28 ani), cercetați pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de risc și mare risc, complicitate la trafic de droguri de risc și mare risc, deținere de droguri de risc și mare risc pentru consum propriu, fără drept și conducerea unui vehicul fără permis de conducere, în formă continuată.

La sediul Consiliului Județean Prahova a avut loc miercuri, 22 ianuarie, o întâlnire în cadrul căreia au fost prezentate două noi apeluri de finanțare prin Programul Tranziție Justă.

În urma numeroaselor reacții privind majorarea impozitelor și taxelor locale, Primăria Câmpina a transmis următorul comunicat: