CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

În eliberarea cărților de identitate pot apărea unele întârzieri. Primăria Câmpina explică motivele

- Social -

În eliberarea cărților de identitate pot apărea unele întârzieri. Primăria Câmpina explică motivele

Primăria Municipiului Câmpina informează cetățenii cu privire la termenele de eliberare a cărților de identitate (model 1997), precum și la situația operativă privind cărțile electronice de identitate.

1. Carte de identitate - model 1997
Termenul de producție pentru un act de identitate (model 1997) este de 15 zile lucrătoare, calculate de la momentul preluării cererii, conform Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 97/2005 privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români (republicată).
Având în vedere volumul mare de solicitări și faptul că procesarea acestor documente se realizează la nivelul Biroului Județean pentru Evidența Persoanelor Prahova - Ploiești, situat pe str. Vasile Lupu nr. 60-62, pot apărea întârzieri în tipărirea cărților de identitate din cauza capacității instituției respective.

2. Carte electronică de identitate
Aplicația informatică utilizată pentru înmânarea cărților electronice de identitate necesită optimizări constante. Din cauza complexității proceselor de actualizare (upgrade), este posibil ca funcționarea aplicației să se facă cu întreruperi neprevăzute.
Recomandăm cetățenilor să manifeste înțelegere și răbdare în această perioadă. Primăria Municipiului Câmpina, prin Serviciul Public Comunitar Local de Evidență a Persoanelor, face toate demersurile necesare pentru a asigura eliberarea documentelor în condiții optime și în cel mai scurt timp posibil!


14 Jul 2025 10:40 1838 vizualizari


Comentarii






262 vizualizari 10 Mar 2026 19:44 Grădinița “Iulia Hasdeu” din Câmpina, printre beneficiarii echipamentelor IT din cadrul proiectului DIGIPED, finanțat prin PNRR

Grădinița “Iulia Hasdeu” din Câmpina, printre beneficiarii echipamentelor IT din cadrul proiectului DIGIPED, finanțat prin PNRR

157 de unități de învățământ din țară vor fi dotate cu echipamente IT în cadrul proiectului DIGIPED - Inovație digitală în educația preuniversitară, finanțat prin PNRR.

citeste mai mult
239 vizualizari 10 Mar 2026 07:30 Poveștile Matos. ”Prima condiție a fost încrederea”

Poveștile Matos. ”Prima condiție a fost încrederea”

Agenția Matos Imobiliare Câmpina vă va prezenta poveștile de succes ale unor oameni simpli, care și-au văzut visul împlinit - casa lor, una dintre condițiile minimale pentru un trai decent.

citeste mai mult
683 vizualizari 07 Mar 2026 12:00 Marșul pentru Viață - Câmpina 2026, sub semnul solidarității pentru mamă și copil

Marșul pentru Viață - Câmpina 2026, sub semnul solidarității pentru mamă și copil

Pe 28 martie 2026, cu două săptămâni înaintea Sfintelor Sărbători Pascale, la Câmpina va avea loc cea de-a 16-a ediție a Marșului pentru Viață. Sub tema "Solidaritate pentru amândoi", ediția din acest an evidențiază necesitatea sprijinului real pentru mamă și copil, înainte și după naștere, ca responsabilitate comună a societății.

citeste mai mult
715 vizualizari 07 Mar 2026 10:45 Au fost aduse primele echipamente pentru noul laborator alimentar de la Liceul “Istrati” Câmpina

Au fost aduse primele echipamente pentru noul laborator alimentar de la Liceul “Istrati” Câmpina

După cum scriam la finalul anului trecut, Liceul Tehnologic "Constantin Istrati" Câmpina a obținut o finanțare de 11.390 lei din Fondul "Științescu" Prahova, fond destinat implementării inițiativelor privind știința, tehnologia, arta și inovația.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV