Președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, este optimist și ne-am dori ca acest optimism să fie molipsitor. Câmpina nu prea este obișnuită cu lucrări executate repede și care să mai fie și de calitate. Dar ne putem obișnui...
Președintele CJ a fost joi la Câmpina, în zona afectată de alunecarea masivă de teren, la ieșirea din municipiu spre comuna Cornu. Acolo unde, după cum știți, carosabilul s-a surpat, iar circulația este închisă. “Alături de proiectant și de firma care asigură lucrările de întreținere și reparații pe acest lot, am realizat o evaluare tehnică directă și am stabilit pașii următori. Un element esențial al acestei intervenții este preluarea drumului în administrarea Consiliului Județean Prahova. După aproape 20 de ani în care s-au făcut doar intervenții punctuale, de tip reparații superficiale, acest tronson intră acum într-un proces de reabilitare integrală, pe o lungime de aproximativ 150 de metri. Până la finalul lunii februarie vor fi finalizate toate documentațiile și studiile necesare, astfel încât, în luna martie, să poată începe efectiv lucrările. Obiectivul este clar: până la Paști, circulația rutieră să fie reluată în condiții de siguranță, pe una dintre cele mai importante legături rutiere ale municipiului Câmpina”, a scris Virgiliu Nanu pe pagina sa de Facebook.
Prin urmare, nu se va organiza o licitație, procedură care ar fi necesitat luni bune. Lucrarea va fi executată de Roni Civil Interoute, societatea care are contract multianual cu Consiliul Județean pentru întreținere și reparații drumuri județene, lotul trei - cel în care este inclus și DJ 101R, drumul surpat.
Vă reamintim că vom sărbători Sfintele Paști pe 12 aprilie 2026.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

Vineri spre seară, artistul Cheloo, de la trupa "Paraziții", pe numele său real Cătălin Ștefan Ion, a fost protagonistul unui incident în urma căruia a fost imobilizat și reținut de polițiștii din Câmpina.

Joi, 25 iunie, este ședință ordinară a Consiliului Local Câmpina. Unul dintre punctele aflate pe ordinea de zi este Regulamentul de Organizare și Funcționare a Poliției Locale, proiect inițiat de primarul Irina Nistor.

Completul Secției Penale a Tribunalului Prahova a decis, joi, prelungirea arestării preventive a lui Adrian Stoican cu încă 30 de zile, până la data de 27 iulie 2026 inclusiv.

Până pe 29 iunie se primesc propuneri, sugestii și opinii cu valoare de recomandare pentru proiectul privind un nou regulament al Clubului Sportiv Câmpina. Proiectul a fost inițiat de primarul Irina Nistor și, conform legii, se află în procedură de transparență decizională, fiind supus consultării publice.