CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.facebook.com/clinicairisbaicoi/
http://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Iulian Dumitrescu (PNL) și-a depus candidatura pentru un nou mandat de președinte al Consiliului Județean Prahova

- Politică -

Iulian Dumitrescu (PNL) și-a depus candidatura pentru un nou mandat de președinte al Consiliului Județean Prahova

Președintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, a depus astăzi, 24 aprilie 2024, dosarul de candidat pentru funcția de președinte al Consiliului Judeţean.

„Nu a fost o decizie simplă, dar, din respect pentru prahoveni şi pentru aleşii locali, am hotărât să candidez pentru un nou mandat şi să ofer continuitate la nivelul Consiliului Judeţean. Împreună cu aceşti oameni – primari, viceprimari, consilieri locali şi judeţeni – am reușit să facem în trei ani, în Prahova, ce nu s-a făcut în 30 de ani înainte. Avem contracte pe fonduri europene de peste trei miliarde de euro”, a scris Iulian Dumitrescu pe pagina sa de Facebook.
În legătură cu dosarul penal care îl vizează, Iulian Dumitrescu susţine că are dreptul legal şi constituţional de a candida, colaborează cu instituţiile de cercetare penală, se consideră nevinovat şi aşteaptă o soluţie cât mai rapidă din partea Justiţiei.
Vă reamintim că Iulian Dumitrescu este urmărit penal sub control judiciar de DNA pentru că ar fi primit mită 16 milioane de lei dintr-o sumă totală de 47 milioane lei ceruți pentru un contract din bani publici.
Dincolo de această situație, Iulian Dumitrescu și-a pus partidul într-o situație extrem de delicată, anunțând că demisionează din toate funcțiile de conducere pe care le deține în PNL, iar în realitate a demsionat doar din cea de prim-vicepreședinte la nivel național. A rămas președintele PNL Prahova, chiar și după ce președintele PNL, Nicolae Ciucă, garanta într-o emisiune TV că Dumitrescu este doar simplu membru de partid, fără funcții politice.


24 Apr 2024 19:06 1345 vizualizari


Comentarii






  • 25.04.2024 20:00 Duta Niculae Încă o dată s-a demonstrat ca bunul simț,lipsa de respect pentru oamenii acestui județ,că moralitatea și educația lipsesc cu desăvârșire!!!! Ce respect pentru oameni,lupta pentru”ciolan”dorința de a se pune la loc sigur față de o justiție cinstită(dacă ar exista)l-a determinat pe acest individ să-și depună o nouă candidatură! Noi populația județului putem să decidem acum!!!!!!!
529 vizualizari 16 Mar 2025 11:39 Candidații pentru Cotroceni, ediția 2025

Candidații pentru Cotroceni, ediția 2025

La miezul nopții de sâmbătă spre duminică s-a încheiat depunerea candidaturilor pentru alegerile prezidențiale din 4 și 18 mai 2025.

citeste mai mult
758 vizualizari 14 Mar 2025 12:14 Auditul la Primăria Câmpina nu poate fi realizat din sponsorizare. PCC regretă că demersul său nu-și poate atinge scopul

Auditul la Primăria Câmpina nu poate fi realizat din sponsorizare. PCC regretă că demersul său nu-și poate atinge scopul

Prin intermediul unui comunicat de presă, Partidul Câmpina Curată își exprimă regretul și, totodată, dezamăgirea că Direcția Finanțelor Publice Prahova nu și-a dat acordul pentru realizarea unui audit extern independent, cu finanțare din sponsorizare, invocându-se prevederile Legii 32/1994.

citeste mai mult
1027 vizualizari 11 Feb 2025 20:08 Adrian Pițigoi: “Crin Antonescu nu are ADN de reformator, are ADN de sinecurist, Bolojan ar fi o alegere mult mai bună”

Adrian Pițigoi: “Crin Antonescu nu are ADN de reformator, are ADN de sinecurist, Bolojan ar fi o alegere mult mai bună”

Afirmația îi aparține fostului viceprimar al municipiului Câmpina, Ioan Adrian Pițigoi, și a fost făcută în contextul în care am discutat despre o criză de candidați pentru alegerile prezidențiale din luna mai.

citeste mai mult
903 vizualizari 15 Jan 2025 20:21 Adina Gârbăcică: ”Insulele ecologice, un proiect gestionat defectuos de fosta administrație”

Adina Gârbăcică: ”Insulele ecologice, un proiect gestionat defectuos de fosta administrație”

Adina Gârbăcică, administrator public al municipiului Câmpina, dar și vicepreședinte al Partidului Câmpina Curată, a vorbit în cadrul unei declarații de presă a acestei formațiuni politice despre stadiul proiectului privind construirea de insule ecologice digitalizate în municipiul Câmpina.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV