În această seară (luni), în jurul orei 21.30, pe Strada Orizontului din municipiul Câmpina, în zona societății Cameron, s-a produs o explozie puternică. Deflagraţia a fost atât de violentă încât a zgâlţâit bine geamurile blocurilor din zona Autogării.
Ce s-a întâmplat, de fapt? A explodat bateria filtru a unei mașini de sablare. Explozia nu a fost urmată de incendiu, dar mai mulţi martori oculari au văzut un fum negru şi dens, vizibil de la depărtare. Potrivit ISU Prahova, în apropierea mașinii a cărei baterie a explodat se aflau șapte persoane. Din fericire, niciuna dintre ele nu a fost rănită.
Pentru cei mai puţin specializaţi cu termenii tehnici, utilajele de sablare sunt cele de curăţare sau spălare sub înaltă presiune, fie cu apă, fie cu nisip, folosite pe scară destul de largă şi în service-urile auto.
Vom reveni.
(Foto cu caracter ilustrativ)

În cursul zilei de 14 ianuarie, doi prahovemi s-au ales cu dosare penale, din cauza comiterii unor infracțiuni la regimul rutier.

Consiliul Local Câmpina este convocat într-o primă ședință din anul 2026, care are două puncte pe ordinea de zi.

Administrația locală a început în aceste zile strângerea instalațiilor de iluminat festiv, care au fost montate/ amplasate în zona centrală a municipiului Câmpina în perioada sărbătorilor.

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o imagine surprinsă miercuri dimineață pe trecerea de pietoni de la intersecția Bulevardului Carol I cu Strada Toma Ionescu.