CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Organizația ProRomânia Câmpina s-a dizolvat!

- Politică -

Organizația ProRomânia Câmpina s-a dizolvat!

De-abia ce s-a anunțat semnarea protocolului care a stat la baza înființării Alianței pentru Prahova, între PSD, ProRomânia și PPU (S-L), că lucrurile au luat o întorsătură neașteptată pentru stânga politică din Câmpina. Astfel, președintele Organizației Câmpina a Partidului ProRomânia, Marian Alexandru, a anunțat dizolvarea organizației și susținerea la alegerile locale pentru funcția de primar al municipiului Câmpina a independentului Alin Moldoveanu.

Marian Alexandru, președintele Organizației ProRomânia Câmpina, ales la alegerile din toamna anului trecut (foto), a anunțat miercuri că nu acceptă o alianță cu PSD, că membrii organizației au hotărât dizolvarea acesteia și susținerea necondiționată a independentului Alin Moldoveanu la funcția de primar. De ce s-a ajuns aici, ne-a explicat chiar președintele ProRomânia Câmpina, Marian Alexandru: ”Noi, organizația Câmpina a Partidului ProRomânia nu am fost de acord de la bun început cu o alianță cu PSD. Totuși, am fost chemat la Ploiești și forțat de conducerea județeană să semnez protocolul de colaborare, care a dus la înființarea alianței cu PSD și PPU. Din momentul semnării protocolului am discutat aproape zilnic cu membrii organizației noastre și împreună am ajuns la concluzia că nu putem face acest pas. În aceste condiții, membrii ProRomânia Câmpina au decis retragerea din partid și, totodată, dizolvarea organizației locale, dar și susținerea necondiționată a singurului candidat care poate schimba cu adevărat ceva în Câmpina, independentul Alin Moldoveanu”.
Conform liderului ProRomânia Câmpina, prin protocolul încheiat cu PSD și PPU (S-L), ProRomânia ar fi primit locurile 3 și 8 pe lista comună pentru Consiliul Local, dar Marian Alexandru ne-a declarat că ”nici măcar o poziție eligibilă pentru unul dintre noi nu ne poate întoarce din hotărârea pe care am luat-o”. 
O întorsătură interesantă, dar rămâne de văzut dacă această mișcare radicală va produce ceva efecte pe stânga eșichierului politic local.


12 Aug 2020 17:30 7638 vizualizari


Comentarii






  • 12.08.2020 19:40 The Mask Surprize ,surprize!Surprizele nu se opresc...asteptati miscarile urmatoare de pe scena politica campineana.Vor urma dureri de cap pentru anumiti politicieni.
706 vizualizari 12 Jun 2026 19:21 „AUR te aude!”, acum și la Câmpina

„AUR te aude!”, acum și la Câmpina

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inițiat o campanie la nivel național, prin care dorește să fie mai aproape de cetățeni, să le asculte doleanțele și problemele. „AUR te aude!” este numele acestei campanii care a ajuns și la Câmpina.

citeste mai mult
863 vizualizari 10 Jun 2026 14:06 Inițiativă inedită. Seara porților deschise la un partid politic - USR Câmpina

Inițiativă inedită. Seara porților deschise la un partid politic - USR Câmpina

Ziua porților deschise este, de obicei, un eveniment al unei instituții publice. În acest context, inițiativa USR Câmpina de a organiza un astfel de eveniment este cel puțin inedită.

citeste mai mult
1417 vizualizari 08 Jun 2026 09:55 Conducerea AUR Câmpina a început vizitele în cartiere. Primul vizat - cartierul Turnătoriei

Conducerea AUR Câmpina a început vizitele în cartiere. Primul vizat - cartierul Turnătoriei

Conducerea AUR Câmpina a început vizitele în cartiere, primul vizat fiind cartierul Turnătoriei, unul dintre cele mai sărace, cu foarte multe probleme de toate felurile.

citeste mai mult
1128 vizualizari 05 Jun 2026 11:33 Alegeri la AUR Câmpina. Simona Panait este președintele ales al filialei locale

Alegeri la AUR Câmpina. Simona Panait este președintele ales al filialei locale

Simona Panait a devenit președinte ales al filialei Câmpina a Alianței pentru Unirea Românilor.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV