CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

La Cornu s-au demarat procedurile pentru înființarea unui Centru After School, cu fonduri europene

- Actualitate -

La Cornu s-au demarat procedurile pentru înființarea unui Centru After School, cu fonduri europene

Primăria comunei Cornu a demarat procedurile pentru înființarea unui Centru After School, care urmează a fi realizat cu fonduri europene.

Primul pas a fost un proiect de Hotărâre a Consiliului Local Cornu pentru modificarea și completarea Strategiei Locale de Dezvoltare 2021-2027, proiect inițiat de primarul Cornel Nanu și care se află acum în consultare publică.
”În anul 2021, am aprobat Strategia de Dezvoltare Locală a comunei Cornu pentru perioada 2021-2027, un plan clar și ambițios pentru viitorul nostru. Însă, pe parcursul ultimilor doi ani, am identificat noi nevoi și provocări, în special legate de educația copiilor noștri. Astfel, problema identificată este menținerea elevilor în școlile din comună, în condițiile în care mulți părinți sunt nevoiți să renunțe la locurile de muncă pentru a avea grijă de copii după școală. Alții caută școli cu programe prelungite sau transferă copiii în orașele învecinate. Soluția găsită de noi este înființarea unui Centru After School în Cornu. Finanțare este disponibilă prin Programul Regional Sud Muntenia 2021-2027, cu fonduri europene nerambursabile pentru reducerea inegalităților și prioritizarea investițiilor în educație. Beneficiile unui astfel de proiect sunt sprijinul pentru părinți, permițându-le să continue activitatea profesională fără grija temelor și îngrijirii copiilor după școală, precum și dezvoltarea durabilă a infrastructurii și serviciilor locale, dar și stimularea creșterii economice inteligente și echilibrate în regiunea noastră. Din aceste motive, am inițiat procedura de completare a Strategiei de Dezvoltare Locală cu acest obiectiv esențial, care va aduce beneficii semnificative comunității noastre și va contribui la realizarea direcțiilor strategice de dezvoltare”, a declarat primarul comunei Cornu, Cornel Nanu.


09 Aug 2024 14:48 2176 vizualizari


Comentarii






  • 12.08.2024 16:34 Laura 👍
  • 11.08.2024 20:46 Luminița Keska FELICITĂRI!
493 vizualizari 14 Jan 2026 19:14 Greu cu turismul: Câmpina se asociază cu o entitate din care abia a ieșit!

Greu cu turismul: Câmpina se asociază cu o entitate din care abia a ieșit!

Consiliul Local Câmpina este convocat într-o primă ședință pentru anul 2026, cu două puncte pe ordinea de zi.

citeste mai mult
462 vizualizari 14 Jan 2026 12:01 A început strângerea instalațiilor de iluminat de sărbători

A început strângerea instalațiilor de iluminat de sărbători

Administrația locală a aîncpeut în aceste zile strîngerea instalațiilor de iluminat festiv, care au fost în zona centrală a municipiului Câmpina în perioada sărbătorilor.

citeste mai mult
537 vizualizari 14 Jan 2026 09:37 La Câmpina, o parcare fără urmă de respect față de ceilalți

La Câmpina, o parcare fără urmă de respect față de ceilalți

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o imagine surprinsă miercuri dimineață, pe trecerea de pietoni de la intersecția Bulevardului Carol I cu Strada Toma Ionescu.

citeste mai mult
1292 vizualizari 13 Jan 2026 18:40 Comisia pentru analiza alunecării de teren din zona Câmpinița a făcut constatarea. Urmează evaluarea și apoi soluțiile

Comisia pentru analiza alunecării de teren din zona Câmpinița a făcut constatarea. Urmează evaluarea și apoi soluțiile

În cursul zilei de marți, 13 ianuarie 2026, pe Bulevardul Carol I din municipiul Câmpina, la ieșirea spre Cornu, acolo unde o alunecare de teren pune în pericol siguranța traficului rutier, Comisia pentru Situații de Urgență de la nivelul județului Prahova a venit pentru a vedea situația în teren.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV