Irina Nistor, primarul municipiului Câmpina, a susținut zilele trecute o declarație de presă, în care a prezentat ce a constatat în prima lună și jumătate de la preluarea oficială a mandatului de primar.
Poate cel mai important punct atins de noul primar al Câmpinei a fost achitarea a două corecții financiare la proiecte cu fonduri europene, derulate în mandatele anterioare. Dar Irina Nistor a vorbit și despre ce a găsit în Primăria Câmpina, în bugetul local...
”Descoperim zilnic probleme nerezolvate de ani buni”
”La preluarea mandatului, am descoperit un haos administrativ. Încercăm să reorganizăm activitatea internă, dar procesul este de durată. Sunt necesare reguli și proceduri clare pentru ca lucrurile să funcționeze eficient. Descoperim zilnic probleme nerezolvate de ani buni”, a spus primarul Irina Nistor în deschiderea declarației sale de presă.
”La fonduri europene lucrează doar doi oameni”
Irina Nistor a continuat prezentarea situației găsite în Primăria Câmpina: ”La ora actuală, în cadrul serviciului cu proiecte pe fonduri europene lucrează doi oameni din care unul este în concediu medical. Persoanele din Ploiești care au fost angajate în mandatul Moldoveanu au plecat ori s-au transferat, lăsând în urma lor numai probleme. Mai mult decât atât, este prima dată când întâlnesc următoarea situație: un funcționar public pleacă dintr-o instituție publică, i se semnează de către domnul Dobre (n.n - Adrian Dobre, fostul administrator public al Câmpinei, în mandatul Moldoveanu) fișa de lichidare, dar nu își predă documentele, dosarele”.
”Din cei doi auditori ai Primăriei, unul s-a transferat, celălalt a intrat în concediu medical când i-am cerut o situație a problemelor identificate”
Situația este și mai gravă la nivelul Compartimentului Audit Intern. Practic, în acest moment, în Primăria Câmpina nu mai lucrează niciun auditor! ”La venirea mea în Primăria Câmpina - a spus Irina Nistor - din cei doi auditori existenți, unul s-a transferat, iar cel de-al doilea a intrat în concediu medical, la câteva zile după ședința de început, atunci când am solicitat să mi se prezinte problemele identificate în ultimii patru ani, în urma controalelor efectuate și am transmis că doresc să se analizeze fiecare proiect cu fonduri europene și să mi se comunice ce probleme sunt.”
”Cel mai mare buget din istoria Câmpinei... a fost o minciună”
”Cel mai mare buget din istoria Câmpinei... a fost o minciună!", a afirmat Irina Nistor, trecând la o discuție privind bugetul local. "Banii nu au existat decât pe hârtie. Și pornim de la o adresă pe care am pus-o la dispoziție și consilierilor locali într-una din ședințele Consiliului Local. Cu două zile înainte să ajung în Primăria Câmpina s-a întocmit către Consiliul Județean Prahova adresa nr.44495/22 octombrie 2024 pentru echilibrare bugetară, solicitându-se alocarea din Rezerva bugetară a sumei de 11.154.000 lei. De aici am plecat!” - a adăugat Irina NIstor. Practic, noul mandat a început cu un minus în bugetul, local de peste 11 milioane lei.
Un bărbat de 53 ani, din Ploiești, a fost reținut de polițiști fiind acuzat de agresiune sexuală asupra unei minore de 9 ani.
O veste tristă vine de la Brebu, unde a încetat din viață Cătălin Luca Ionescu, fost primar al comunei.
Pe site-ul Ministerului Muncii se află în consultare publică proiectul unei ordonanțe de urgență care modifică și completează Codul Administrativ.
Un comunicat al Prefecturii Prahova anunță luarea unor măsuri foarte drastice pentru un operator economic din Băicoi, a cărui activitate este în domeniul tratării deșeurilor nepericuloase.