De astăzi este funcțional parterul noului centru comercial și de afaceri al societății Mercantis BIG, centru situat pe Strada Republicii, lângă corpul C2 al Pieței Centrale Câmpina. Toate spațiile comerciale de la parter au fost închiriate, iar aici puteți găsi carne proaspătă și preparate din carne. De asemenea, există și un magazin cu vinuri de diferite sortimente.
În cel mult două săptămâni va fi dat în folosință și etajul I, unde, de asemenea, toate spațiile au fost deja închiriate, iar până la sfârșitul lunii mai vor fi finalizate și celelalte etaje și noul centru va putea fi inaugurat oficial. La etajele II și III vor birouri, cabinete medicale, o cafenea, dar și alte spații comerciale, iar la ultimul etaj, care va fi mansardat, se va afla sediul firmei Mercantis. Clădirea are o suprafață utilă desfășurată de 1.700 mp, iar proiectul a fost realizat de tânărul arhitect câmpinean Bogdan Mircea.
Noul centru comercial și de afaceri al societății Mercantis BIG este prima clădire din Câmpina cu lift pentru mașini, acestea fiind coborâte la subsol, unde este amenajată parcarea. Intrarea mașinilor se face prin Strada Cercului. Tot prin spatele clădirii se realizează și aprovizionarea cu mărfuri a spațiilor comerciale. Investiția totală depășește un milion de euro și este o investiție exclusiv privată.

Inspectoratul Județean de Poliție Prahova informează participanții la trafic și opinia publică că, la data de 25 august 2026, începând cu ora 19.00, vor fi instituite restricții de circulație pe Drumul Național 1 (E60), în zona km 94+400 m, pe sensul de mers Ploiești către Brașov.

Unul dintre fostele spații ale Institutului de Cercetări în Petrol din Câmpina, de pe Strada Schelelor, a fost vândut în anul 2012 de Petrom, fiind achiziționat de societatea Confind.

Din punct de vedere al infrastructurii rutiere, primarul Irina Nistor a prezentat stadiul unui nou proiect care a început și va aduce modernizarea Aleii Arcașului, din cartierul Voila.

Pompierii militari prahoveni au fost solicitați să intervină în cazul unui accident rutier produs pe raza orașului Breaza, pe DN 1.