Nu este prima dată când doi porci mistreți își fac apariția pe Bulevardul Culturii din Câmpina, zona preferată pentru promenadă a localnicilor.
De această dată, alarma a fost dată de agentul de pază de la Casa Căsătoriilor, care semnala prezența celor doi porci mistreți în zona ”Gura leului”. Într-o primă fază, cu sprijinul Poliției Locale Câmpina și al reprezentantului Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi s-a încercat îndepărtarea lor spre zona împădurită de pe Strada Lt. Erou Oprescu Adrian. Apoi, s-a încercat extragerea lor din zona respectivă, dar pentru că exista risc pentru cetățeni, zona a rămas în monitorizare.

După întâlnirea de la Barajul Paltinu de luni după-amiază, la care ministrul Diana Buzoianu nu a mai ajuns, s-au luat o serie de decizii.

Criza apei continuă la Câmpina și în alte localități din Prahova și Dâmbovița, peste 120.000 oameni fiind afectați.

În noaptea de duminică spre luni, la Câmpina a ajuns primul transport cu apă potabilă îmbuteliată, care va fi distribuită populației începând cu 1 Decembrie.

În urma ședinței extraordinare a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, desfășurată duminică, s-a decis ca ISU Prahova să asigure transportul și distribuirea apei menajere - interzisă consumului uman, utilizând cele patru autocisterne de 9.000 de litri aflate în dotarea inspectoratului.