Câmpina are copii foarte talentați, lucru demonstrat încă o dată la spectacolul de sâmbătă, 31 mai 2025, prima zi a manifestărilor dedicate Zilei Internaționale a Copilului.
Fie că vorbim de soliști sau grupuri vocale, ori de dansatori, dincolo de cei deja consacrați, cum ar fi Formația Celesta sau Denisa Fodac, spectacolul cu și pentru copii a demonstrat ce viitor frumos va putea avea din punct de vedere artistic orașul nostru.
Astfel, pe scena amplasată pe Bulevardul Carol I au impresionat prin prestațiile lor Teodora Ștefănescu - o voce grandioasă, cu melodii foarte cunoscute; Corul Școlii Gimnaziale ”B.P. Hasdeu”; Grupul ”Plai câmpinean”, condus de profesorul Dănuț Andrei; Ansamblul Folcloric ”Ghiocelul”, condus de instructorul-coregraf Cristi Colezea, care a venit la spectacol cu... ”grupa mică” a ansamblului; trupa de dans Happy People Dance School, pregătită de prof. Larisa Elena Bănică; trupa rock Tempestas sau Euterpe Arts Academy și alții.
A fost sărbătoare a copilăriei, care va continua și astăzi, 1 Iunie 2025, chiar de ziua lor, cu multe alte evenimente frumoase.
Citește și: Câmpina, Ziua Copiilor 2025. Momente frumoase oferite de micii artiști de la Clubul Copiilor
Câmpina, Ziua Copiilor 2025. Gașca Zurli, punctul culminant al sărbătorii dedicate copiilor
Citește cele mai noi știri locale publicate pe Câmpinatv.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - Câmpinatv și grupului de Whatsapp (0733.388.425).
Fii parte a comunității Câmpinatv.ro!

La Târgu Jiu, loc legat pentru totdeauna de opera marelui Constantin Brâncuși, va avea loc pe 19 februarie vernisajul expoziției „Esența memoriei: Constantin Brâncuși - documente, imagini, mărturii”. Expoziția va rămâne deschisă până pe 30 martie, iar invitatul de onoare al vernisajului este sculptorul câmpinean Alfred Dumitriu.

O nouă ediție a Seratelor Culturale Elstar va avea loc la Câmpina sâmbătă, 14 februarie 2026, la Casa Tineretului. Va fi o lansare de carte și un spectacol, elementul comun fiind Mircea Teculescu, autorul volumului care va fi lansat și al textului spectacolului.

Cel mai mare târg apicol din România are loc la Câmpina, în perioada 20-22 februarie, evenimentul organizat de Asociația Apicolă Valea Prahovei ajungând la a 19-a ediție.

2026 este Anul Constantin Brâncuși, sărbătorindu-se astfel un veac și jumătate de la nașterea celui mai mare sculptor român.