CONTACT

Polițiștii prahoveni au avut de lucru în week-end: peste 300 persoane legitimate și peste 250 șoferi controlați

- Actualitate -

Polițiștii prahoveni au avut de lucru în week-end: peste 300 persoane legitimate și peste 250 șoferi controlați

Week-end-ul trecut, de vineri, 14 februarie, până duminică, 16 februarie, polițiștii prahoveni au acționat pentru descurajarea actelor comise cu violență, dar și pentru menținerea unui climat de siguranță pe șoselele din județ.

Acțiunile desfășurate au fost menite să identifice și să abordeze în mod eficient orice potențială amenințare pentru siguranța societății, asigurându-se un climat de ordine și siguranță publică, dar și creșterea gradului de disciplină în segmentul rutier.
Au fost desfășurate activități în zonele aglomerate din orașe, verificări în societățile comerciale, precum și în cadrul unui târg din municipiul Ploiești pentru prevenirea și combaterea infracționalității la regimul bunurilor contrafăcute și a celor neconforme cu standardele unor branduri de renume.
În ceea ce privește prevenirea și descurajarea faptelor comise cu violență și a situațiilor de risc au fost legitimate aproximativ 300 de persoane și au fost aplicate 140 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 21.000 lei. 
Totodată au fost controlați peste 250 de conducători auto, în trafic, iar peste 180 de dintre aceștia au fost testați cu aparatele etilotest și cu cele drugtest.
De asemenea, pe linia ordinii și liniștii publice, 21 de sancțiuni au fost aplicate și conform Legii nr.61/1991, pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice.
Totodată, polițiștii Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au reținut cinci permise de conducere și au retras patru certificate de înmatriculare. Au fost efectuate cinci controale corporale, dar și trei controale ale bagajelor.
Polițiștii acționează preventiv, însă pentru abaterile de la normele în vigoare vor fi luate măsuri ferme, a informat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.

(Foto - IJP Prahova)

Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!


17 Feb 2025 15:20 1329 vizualizari


Comentarii






989 vizualizari 07 Apr 2026 19:08 TIR în flăcări pe DN1, între Câmpina și Florești

TIR în flăcări pe DN1, între Câmpina și Florești

Pe DN1, pe sensul Ploiești - Câmpina, un TIR a luat efectiv foc.

citeste mai mult
1001 vizualizari 07 Apr 2026 18:30 N-au ”ghicit-o” p-asta! Două femei, reținute de polițiștii câmpineni pentru înșelăciune

N-au ”ghicit-o” p-asta! Două femei, reținute de polițiștii câmpineni pentru înșelăciune

Polițiștii din Câmpina au dispus, în cursul zilei de 7 aprilie, reținerea pentru 24 ore a două femei, de 32, respectiv 33 ani, ambele din comuna Bărcănești.

citeste mai mult
1172 vizualizari 07 Apr 2026 15:14 Trei imobile cuprinse de un incendiu puternic la Brebu

Trei imobile cuprinse de un incendiu puternic la Brebu

Pompierii militari prahoveni intervin în aceste momente pentru stingerea unui incendiu izbucnit în comuna Brebu, sat Brebu Megieșesc. 

citeste mai mult
786 vizualizari 07 Apr 2026 13:42 Pocnitori, țigări și oameni fără adăpost - ingredientele care au „aprins” focul la clădirea părăsită de pe Strada Schelelor, în incendiul de luni după-amiază

Pocnitori, țigări și oameni fără adăpost - ingredientele care au „aprins” focul la clădirea părăsită de pe Strada Schelelor, în incendiul de luni după-amiază

Incendiul de luni după-amiază la clădirea părăsită, care a aparținut Institutului, situată pe Strada Schelelor, a ridicat unele semne de întrebare privind cauza izbucnirii sale.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV