Coincidență sau ghinion? Aceasta a fost, probabil, întrebarea pe care și-o pune acum, în arestul de la Câmpina al Poliției Prahova, un puști de 16 ani.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, polițiștii au fost sesizați de către un bărbat din municipiul Ploiești cu privire la faptul că persoane necunoscute ar fi pătruns în locuința de vacanță pe care o deține în comuna Brebu.
Din verificări a reieșit faptul că persoanele necunoscute ar fi pătruns în locuință prin spargerea unui geam, ar fi consumat mai multe băuturi și alimente, răvășind bunurile, fără a sustrage obiecte, ulterior părăsind locuința. În timp ce polițiștii desfășurau activități de cercetare în zonă, au depistat bănuitul comiterii faptei, în flagrant, în timp ce încerca să pătrundă într-o altă locuință de pe strada respectivă. Bănuitul, un minor de 16 ani, a fost imobilizat și condus la sediul unității de poliție în vederea audierii, ulterior fiind reținut pentru 24 de ore.
Cercetările sunt continuate de polițiști în cadrul unui dosar penal deschis sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat și tentativă la furt calificat.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis o serie de imagini care arată o canalizare refulată pe Strada Lt. Col. Erou Oprescu Adrian.

La 31 martie 2026, primul termen scadent de achitare a taxelor și impozitelor locale, la Câmpina procentul de colectare a fost de 33%, adică 18.164.223,63 lei.

Eliberarea terenului pe care s-a aflat cinematograful din Câmpina a dat speranțe multora că Spitalul Municipal va putea accesa acum fonduri europene pentru realizarea unui Centru de Primiri Urgențe ultramodern.

În zona cunoscută de câmpineni sub numele „La linie”, înaintea Sărbătorilor Pascale s-a făcut curățenie, o acțiune ceva mai amplă realizată de administrația locală.