Primăria Câmpina anunță, prin intermediul unui comunicat de presă, că perioada de interzicere a traficului auto pe Strada Bobâlna se prelungește până la 20 aprilie 2019 (inclusiv). Se ia această măsură pentru continuarea lucrărilor de reabilitare a carosabilului.
Vă reamintim că, într-o primă fază, s-a decis închiderea străzii în perioada 1-6 aprilie. Acum, Primăria informează locuitorii și agenții economici că strada va rămâne închisă încă două săptămâni, pe tronsonul cuprins între intersecția cu Strada B.P. Hasdeu și intersecția cu Strada Vasile Lucaci. Primăria Câmpina își cere scuze pentru disconfortul creat și mulțumește pentru înțelegere.
Lucrările de modernizare a Străzii Bobâlna sunt executate de firma SCDA Infrastructură SRL București și costă 2,2 milioane lei fără TVA. Se reabilitează trotuarele și carosabilul fără stratul final, cel de uzură, care va fi turnat după introducerea canalizării de către HidroPrahova.

La începutul acestui an, surparea drumului care asigură ieșirea din Câmpina spre zona de nord a dus la închiderea totală a circulației.

Colegiul Național ”Nicolae Grigorescu” Câmpina a găzduit vineri o acțiune dedicată Zilei Europei, o acțiune realizată de Consiliul Școlar al Elevilor din această instituție de învățământ.

La 30 de ani de când a început povestea "turnului înclinat" din centrul municipiului Câmpina și la zece ani de când a început să se vorbească despre procedurile privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică a imobilului, la nivelul administrației locale s-au luat decizii importante.

Vineri după-amiază, în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Local Câmpina a fost aprobat bugetul pentru acest an.