CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Prahova, joi, 30 aprilie: 159 persoane aflate în autoizolare (niciuna la Câmpina) și 225 în carantină instituționalizată

- Actualitate -

Prahova, joi, 30 aprilie: 159 persoane aflate în autoizolare (niciuna la Câmpina) și 225 în carantină instituționalizată

La 30 aprilie 2020, la nivelul județului Prahova sunt monitorizate de către Direcția de Sănătate Publică 159 persoane aflate în autoizolare la domiciliu, niciuna la Câmpina. În carantină instituționalizată se află, în prezent, 225 de persoane. La nivelul județului Prahova sunt 68 de persoane confirmate ca fiind infectate cu noul coronavirus. De la începutul epidemiei și până în prezent, dintre prahovenii confirmați cu COVID-19, doi și-au pierdut viața, iar 36 au fost declarați vindecați și externați.

Dintre cele 228 persoane aflate în autoizolare, 13 au intrat în evidența DSP în ultimele 24 de ore, iar 82 au ieșit de sub măsura izolării voluntare. ”În vederea combaterii răspândirii noului coronavirus, dar și a descurajării faptelor de natură contravențională, înregistrate în acest context, echipaje mixte ale Ministerului Afacerilor de Interne au continuat seria de verificări atât la persoanele fizice, cât și la agenții economici. În cursul zilei de miercuri, 29 aprilie, au fost făcute verificări la 21 agenți economici, au fost legitimate peste 1.300 persoane și oprite în vederea verificării aproape 800 autoturisme. În urma acestor controale au fost deschise două noi dosare penale pentru trei persoane, toate fiind anchetate pentru fals și uz de fals. De asemenea, au fost aplicate 310 sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape 450.000 lei, dintre care 264 pentru încălcarea restricțiilor de circulație prevăzute în Ordonanțele Militare, una pentru fapte de natură economică și 45 pentru alte contravenții. De la debutul epidemiei și până în prezent, lucrătorii MAI au deschis 104 de dosare penale pentru 137 persoane și au aplicate aproximativ 15.000 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproape 21 milioane lei", se precizează într-un comunicat remis de Prefectura Prahova.


30 Apr 2020 13:55 3739 vizualizari


Comentarii






Vremea
https://trafic.ro/registersite/b3952e459b72419187c0c3eec5e715d7
http://www.spitalcampina.ro/
http://floricon.ro/
https://elstargroup.ro/
30zile7zileCele mai citite
Ultimele comentarii
440 vizualizari 23 Jan 2026 18:20 În 2025, în Prahova, 14 persoane au murit în accidente produse din cauza pietonilor și a bicicliștilor

În 2025, în Prahova, 14 persoane au murit în accidente produse din cauza pietonilor și a bicicliștilor

Siguranța rutieră reprezintă o prioritate permanentă pentru Inspectoratul Județean de Poliție Prahova, în contextul în care dinamica traficului rutier impune o atenție sporită asupra comportamentului tuturor participanților la trafic, în special al celor vulnerabili.

citeste mai mult
7263 vizualizari 23 Jan 2026 08:19 La Șotrile, Curtea de Conturi a constatat că se acordau bonificații unor persoane cu datorii la bugetul local. Prejudiciul - peste 800.000 lei

La Șotrile, Curtea de Conturi a constatat că se acordau bonificații unor persoane cu datorii la bugetul local. Prejudiciul - peste 800.000 lei

822.969 lei este prejudiciul constatat de inspectorii Curții de Conturi, în urma verificărilor efectuate la Primăria Șotrile.

citeste mai mult
1194 vizualizari 22 Jan 2026 17:56 Trafic de canabis și cocaină pe străzile unei localități din Prahova

Trafic de canabis și cocaină pe străzile unei localități din Prahova

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat activitatea infracțională a două persoane (un bărbat, de 29 ani și o femeie, de 28 ani), cercetați pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de risc și mare risc, complicitate la trafic de droguri de risc și mare risc, deținere de droguri de risc și mare risc pentru consum propriu, fără drept și conducerea unui vehicul fără permis de conducere, în formă continuată. 

citeste mai mult
943 vizualizari 22 Jan 2026 16:22 La Consiliul Județean au fost prezentate două noi apeluri de finanțare prin Programul Tranziție Justă

La Consiliul Județean au fost prezentate două noi apeluri de finanțare prin Programul Tranziție Justă

La sediul Consiliului Județean Prahova a avut loc miercuri, 22 ianuarie, o întâlnire în cadrul căreia au fost prezentate două noi apeluri de finanțare prin Programul Tranziție Justă.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV