CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Acțiuni noi pe lista manifestărilor culturale de la Muzeul Memorial ”B.P. Hasdeu” Câmpina

- Actualitate -

Acțiuni noi pe lista manifestărilor culturale de la Muzeul Memorial ”B.P. Hasdeu” Câmpina

În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Câmpina, care va avea loc miercuri 31 mai, de la ora 17.00, unul dintre proiectele de pe ordinea de zi se referă la aprobarea unor modificări pe lista manifestărilor culturale organizate de Muzeul Memorial ”B.P. Hasdeu”.

Astfel, la solicitatea noului director al muzeului, Aura Dobre, patru din cei cinci consilieri din cadrul Comisiei de Cultură - Dan Nica (noul președinte al acestei comisii), Liviu Davidescu, Liviu Briciu și Florin Marcu au inițiat acest proiect prin care se aduc următoarele modificări la lista acțiunilor culturale organziate în acest an de Muzeul Memorial ”B.P. Hasdeu”. Astfel, 14.000 lei alocați inițial pentru ”Expoziții itinerante”, un proiect al vechii conduceri a muzeului, se vor împărți după cum urmează:
- 5.000 lei pentru realizarea noului site al muzeului;
- 6.000 lei pentru evenimentul ”Bogdan Petriceicu Hasdeu - 116 ani de nemurire”, organizat pe 25 august și care va cuprinde un concert de muzică clasică al violencelistului Andrei Kivu, din Paris, și o lansare de carte;
- 3.000 lei pentru Ateliere de creație pentru copii în cadrul programului ”Vacanță la castel”, care va avea loc în iulie - august, și care va cuprinde ateliere de creație în domeniile pictură, țesături tradiționale, aranjamente florale, sculptură în lemn, lectură și storytelling (arta povestirii).
Toate aceste manifestări își propun să aducă un suflu nou la Castelul ”Iulia Hasdeu” și să revigoreze activitatea acestuia.


30 May 2023 21:34 2981 vizualizari


Comentarii






548 vizualizari 04 Jul 2026 11:10 Avarie la rețeaua de apă pe Strada Constantin Stere

Avarie la rețeaua de apă pe Strada Constantin Stere

În seara de vineri, 3 iulie, pe Strada Constantin Stere din Câmpina s-a spart o conductă din rețeaua de apă.

citeste mai mult
874 vizualizari 04 Jul 2026 08:23 S-a stins din viață violonista Cornelia Bronzetti, cetățean de onoare al municipiului Câmpina

S-a stins din viață violonista Cornelia Bronzetti, cetățean de onoare al municipiului Câmpina

O veste tristă a venit în această dimineață - în cursul zilei de vineri s-a stins din viață violonista Cornelia Bronzetti, cetățean de onoare al municipiului Câmpina din iunie 1997.

citeste mai mult
2596 vizualizari 03 Jul 2026 09:50 Simona Panait, președinte AUR Câmpina: „Cerem soluții pentru parcări, nu taxe noi!”

Simona Panait, președinte AUR Câmpina: „Cerem soluții pentru parcări, nu taxe noi!”

Un subiect de actualitate la nivelul municipiului Câmpina este cel al parcărilor, mai ales că administrația locală are un proiect aflat în procedură de transperanță decizională, prin care se dorește reglementarea situației tuturor locurilor de parcare din Câmpina.

citeste mai mult
1965 vizualizari 02 Jul 2026 15:29 În Prahova, șapte persoane sunt cercetate pentru trafic de droguri de mare risc

În Prahova, șapte persoane sunt cercetate pentru trafic de droguri de mare risc

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat, în două cauze penale, activitatea infracțională a 7 persoane, cu vârste între 17 și 25 de ani, cercetate pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de risc și complicitate la trafic de droguri de risc.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV