Camera Deputaților are un nou președinte în persoana lui Carmen Ileana Mihălcescu. Biroul Permanent al Camerei Deputaților a stabilit astăzi numirea lui Carmen Mihălcescu ca președinte interimar, decizie care vine în urma condamnării lui Liviu Dragnea la trei ani și șase luni închisoare cu executare. Carmen Mihălcescu este deputat PSD și unul dintre cei trei vicepreședinți ai Camerei. Ea va deține interimatul până la alegerea unui nou președinte.
În următoarele zile, Comisia Juridică a Camerei Deputaților va constata, conform procedurilor legale, vacantarea mandatului de deputat al lui Liviu Dragnea și încetarea de drept a mandatului acestuia ca președinte al Camerei Deputaților. Apoi, Biroul Permanent va convoca plenului Camerei Deputaților pentru alegerea unui nou președinte. Până acum, PNL a anunțat că o va propune pe Raluca Turcan pentru funcția de președinte, iar USR - pe deputatul Stelian Ion.
Revenind la Carmen Mihălcescu, vă reamintim că ea este de mai multă vreme una dintre contestatarii lui Liviu Dragnea. În toamna anului trecut, împreună cu alți colegi din PSD, printre care Adrian Țuțuianu, Gabriela Firea, Marian Neacșu și Paul Stănescu, Carmen Mihălcescu a semnat scrisoarea publică prin care se cerea demisia lui Liviu Dragnea din toate funcțiile deținute, spre binele unității partidului și pentru a nu fi periclitat parcursul european al României.
Carmen Ileana Mihălcescu este câmpineancă la origini. A absolvit Liceul “Nicolae Grigorescu”, Facultatea de Drept din București și Colegiul Național de Apărare. Este fiica fostului președinte al Judecătoriei Câmpina, Constantin Dănescu.
(Sursă foto - Mediafax)

Institutul Național de Statistică a centralizat datele privind circulația turistică în unitățile de cazare din România pentru perioada ianuarie-iunie 2026. Rezultatele indică o modificare de comportament în rândul consumatorilor de servicii turistice: volumul total de turiști a înregistrat o contracție temperată, însă scăderea mai accentuată a numărului de înnoptări reflectă o reducere a duratei medii a sejururilor, tendință vizibilă atât la nivel național, cât și în județul Prahova.

La data de 11 august 2026, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpina s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunilor de tulburarea ordinii și liniștii publice și portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase, în urma unui incident produs în municipiul Câmpina.

Un cititor CâmpinaTV.ro nea transmis un foarte scurt filmuleț și o nemulțumire, pe care o mai au și alții, legată de mașinile operatorului de salubritate.

Primăria municipiului Câmpina a transmis un comunicat privind instituirea unor restricții de trafic pe Strada Orizontului.