CONTACT
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Accident grav pe DN1, în zona Cornu. Două persoane au decedat, iar alte șase sunt rănite grav și au fost transportate la spital

- Actualitate -

Accident grav pe DN1, în zona Cornu. Două persoane au decedat, iar alte șase sunt rănite grav și au fost transportate la spital

UPDATE 5 - La ora 18.00, traficul rutier a fost reluat pe DN1.
UPDATE 4 - Din primele cercetări reiese că accidentul ar fi fost provocat de autoturismul Daewoo Nubira, cu numărul de înmatriculare B-27-ZME, care mergea spre munte și în care se aflau cei patru cetățeni olandezi. Probabil din neatenție, conducătorul auto a acroșat autoturismul Volkswagen Passat (B-57-REK), care venea din sens opus, Nubira fiind apoi proiectată într-un autoturism Opel (PH-16-TWJ), care, de asemenea, se deplasa în sens opus, adică spre Ploiești. Impactul a fost extrem de puternic... Cercetările continuă în acest caz. Cert este un lucru, dacă pe DN1, în zona Cornu, ar fi existat separatoare de sens, acest accident nu ar fi avut loc.
UPDATE 3 - Șase victime ale accidentului sunt urcate pe rând în ambulanțe și transportate la Spitalul Județean de Urgență Ploiești. Este vorba despre: o tânără de 20 de ani, cu traumatism cranio-facial, fracturi ale ambelor brațe și ale piciorului drept; un tânăr de 20 de ani cu traumatism cranio-cerebral și traumatism la bazin; un bărbat de 49 de ani cu traumatism cranio-cerebral minor, cu traumatism abdominal, traumatism la bazin și fractură la picior; o altă tânără de 20 de ani cu traumatism cranio-facial; un bărbat de 50 de ani cu traumatism la bazin, la picioare și un traumatism toraco-abdominal.
UPDATE 2 - Două dintre persoanele implicate în accident au fost declarate decedate. Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Prahova, este vorba despre doi bărbați, unul de 39 de ani și unul în vârstă de 45 de ani.
UPDATE 1 - Dintre cele opt victime ale accidentului, patru sunt cetățeni străini, olandezi. Pompierii militari intervin în continuare pentru descarcerarea celor trei victime rămase între fiarele contorsionate ale mașinilor.


În urmă cu puţine minute, în jurul orei 15.35, pe DN1, în dreptul localităţii Cornu s-a produs un grav accident de circulaţie în care au fost implicate trei autoturisme.

Potrivit purtătorului de cuvânt al IJP Prahova, din primele informaţii de la faţa locului, sunt mai multe persoane încarcerate, două în stop cardio-respirator şi o altă persoană rănită. Traficul este complet blocat pe DN1 pentru a permite echipajelor medicale și echipajelor de pompieri să intervină. ISU Prahova a deplasat la locul accidentului nu mai puţin de 26 de pompieri şi mai multe autospeciale - trei pentru descarcerare, trei ambulanţe SMURD, o autospecială de transport persoane şi victime multiple, o autospecială de intervenţie cu apă şi spumă. Intervenţia este în plină desfăşurare. Vom reveni.


07 Oct 2018 15:55 18207 vizualizari


Comentarii






377 vizualizari 23 Mar 2026 19:56 S-au reluat lucrările la Spitalul Municipal Câmpina, la proiectul pentru care s-a obținut finanțare în urmă cu... șapte ani

S-au reluat lucrările la Spitalul Municipal Câmpina, la proiectul pentru care s-a obținut finanțare în urmă cu... șapte ani

Luna aceasta s-au împlinit șapte ani de la semnarea contractului de finanțare pentru proiectul privind eficientizarea energetică a Spitalului Municipal Câmpina. Se întâmpla în ultimul mandat de primar al lui Horia Tiseanu, în martie 2019. După șapte ani și numeroase probleme, investiția pare a se îndrepta spre finalizare.

citeste mai mult
598 vizualizari 23 Mar 2026 18:47 Peste 200 sancțiuni aplicate de Poliția Locală Câmpina pentru depozitarea necorespunzătoare a deșeurilor

Peste 200 sancțiuni aplicate de Poliția Locală Câmpina pentru depozitarea necorespunzătoare a deșeurilor

Poliția Locală Câmpina asigură monitorizarea permanentă, video și prin patrulări, a platformei de pe Aleea Parcului, unde se află containerele pentru deșeuri din materiale de construcții și deșeuri voluminoase.  

citeste mai mult
285 vizualizari 23 Mar 2026 18:30 „Hoinari prin munți”, noul film documentar al câmpineanului Cosmin Dumitrache

„Hoinari prin munți”, noul film documentar al câmpineanului Cosmin Dumitrache

După succesul documentarului România Sălbatică și al altor producții dedicate naturii, premiate internațional, regizorul și producătorul câmpinean Cosmin Dumitrache revine cu un nou proiect cinematografic. „Hoinari prin munți”, cel mai recent film al său, marchează o schimbare de perspectivă, fiind primul documentar observațional al regizorului, centrat pe latura umană. 

citeste mai mult
660 vizualizari 23 Mar 2026 14:08 A fost montată o plăcuță care atestă existența Pieței „Marin Constantin” în centrul Câmpinei

A fost montată o plăcuță care atestă existența Pieței „Marin Constantin” în centrul Câmpinei

În iunie anul trecut, Consliul Local Câmpina aproba „botezarea” pasajului de la ceas în Piața „Marin Constantin”, un proiect inițiat de Comisia de Cultură, condusă de Liviu Davidescu.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV