În comuna Poiana Câmpina a avut loc marți seară o nouă acțiune de dezinfecție la cele 21 de scări de la blocurile din localitate și la platformele de gunoi din vecinătatea blocurilor. De această dată, dezinfecția a fost realizată de viceprimarul Sergiu Constanda și consilierul local Aurel Pătrănoiu, acțiunea fiind coordonată de șefa Serviciului pentru Situații de Urgență din cadrul Primăriei Poiana, Ana Maria Goran.
Ca de fiecare dată, au fost dezinfectate scările, ușile, balustradele, iar la final, platformele de gunoi. De asemenea, fiecare asociație de proprietari a primit dezinfectant pentru umplerea aparatelor speciale montate la fiecare scară de bloc. După cum se știe deja, de acțiunile de dezinfecție de la Poiana Câmpina se ocupă reprezentanții administrației locale, în mod voluntar, pentru a se face o economie la bugetul comunei. De aceea toate acțiunile de dezinfecție de până acum (de la blocuri, dar și cele de la cabinetele medicale, din stațiile de transport, domeniul public - străzi, trotuare, parcări, gară) au fost realizate cu forțe proprii, de primar, viceprimar și consilierii locali. Substanțele dezinfectante folosite sunt cele autorizate de Ministerul Sănătății. Dezinfecția va continua la Poiana Câmpina pe toată perioada stării de alertă instituită ca urmare a pandemiei de coronavirus.
Unul dintre proiectele importante pentru fluidizarea traficului rutier pe DN1 este realizarea unui sens giratoriu la intrarea în comuna Bănești, la intersecția cu drumul spre satul Urleta.
Sigur, nu valoarea prejudiciului este importantă, ci fapta în sine.
Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a transmis câteva imagini surprinse marți seară pe Strada I.H. Rădulescu, în apropiere de intersecția cu Aleea Mărului.
Trei ani de închisoare cu suspendare, aceasta este sinteza pedepsei aplicate de instanța de la Judecătoria Câmpina pentru autoarea accidentului cumplit din 7 aprilie 2022, de pe trecerea de pietoni de la Salcie, în urma căruia un băiat de 17 ani și-a pierdut viața.