CONTACT
https://medimfarm.ro/Home/Index
https://sanconfind.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://www.soceram.ro/

Consiliul Local și-a desemnat reprezentanții în consiliile de administrație ale spitalelor câmpinene

- Actualitate -

Consiliul Local și-a desemnat reprezentanții în consiliile de administrație ale spitalelor câmpinene

La fiecare început de mandat, Consiliul Local trebuie să-È™i stabilească reprezentanÈ›ii în consiliile de administraÈ›ie ale celor două spitale din Câmpina. Practic, pentru fiecare consiliu de administraÈ›ie trebuie desemnaÈ›i doi membri 'plini' È™i doi supleanÈ›i.

Desemnarea persoanelor care vor reprezenta administraÈ›ia publică în consiliile de administraÈ›ie ale celor două spitale s-a făcut în È™edinÈ›a de joi, 28 iulie, a CL Câmpina. Și iată cum stau lucrurile:
- din CA al Spitalului Municipal Câmpina vor face parte consilierul local Monica Clinciu (PNL) È™i Doru Trifan (PNL), acesta din urmă nefiind consilier local. SupleanÈ›i - Adrian Dochia È™i Corina Topală, ambii consilieri PNL.
- din CA al Spitalului Voila vor face parte consilierii PNL Elena Albu și Lucian Cercel, ca membri 'plini', iar ca supleanți - Viorel Bondoc (consilier PNL) și Robert Cătălin Minea (consilier PMP).

Câteva precizări referitoare la acest subiect sunt necesare. În cazul Spitalului Municipal, membrii Consiliului de AdministraÈ›ie nu primesc bani. Nu au primit nici în mandatele anterioare, pentru că, de comun acord, au luat decizia să renunÈ›e la orice plată. Oricum, suma ar fi fost modică. Potrivit legii, membrii consiliilor de administraÈ›ie de la spitalele publice primesc 1% din indemnizaÈ›ia/salariul managerului spitalului. La Municipal, salariul managerului Călin Tiu este de 2.850 lei/lună, conform propriei declaraÈ›ii de avere.
În cazul Spitalului Voila, membrii CA încasează 1% din salariul managerului pentru fiecare È™edință, adică 80 de lei, având în vedere că salariul managerului de la Voila este în jur de 8.000 lei pe lună. 

După cum se poate vedea, în cele două CA-uri au fost desemnaÈ›i doar reprezentanÈ›i ai alianÈ›ei locale PNL-PMP. Acest lucru i-a supărat pe consilierii PSD È™i ALDE, aflaÈ›i în opoziÈ›ie. 'Era normal să avem È™i noi câte un reprezentant în consiliile de administraÈ›ie de la spitale. În definitiv, suntem 10 la 9 raport în Consiliul Local (10 consilieri PNL+PMP, 9 consilieri PSD+ALDE), deci nu e o diferență atât de mare încât să fim daÈ›i complet la o parte', a spus, în plenul È™edinÈ›ei de joi, Ion Dragomir, fost viceprimar, în prezent lider de grup al opoziÈ›iei PSD-ALDE.
De partea cealaltă, primarul Horia Tiseanu a afirmat că s-a ajuns în această situaÈ›ie tocmai pentru că reprezentanÈ›ii PSD nu au răspuns invitaÈ›iei de a discuta asupra comisiilor de la È™coli È™i CA-urilor de la spitale în perioada premergătoare È™edinÈ›ei CL.


30 Jul 2016 11:44 6872 vizualizari


Comentarii






353 vizualizari 21 Feb 2026 15:18 Din cauza ninsorii, trei copaci au căzut pe carosabil. Unul dintre ei, la Valea Doftanei

Din cauza ninsorii, trei copaci au căzut pe carosabil. Unul dintre ei, la Valea Doftanei

Alertate de codurile de avertisment ale meteorologilor, autoritățile de la nivelul judeÈ›ului Prahova monitorizează în permanență situaÈ›ia, mai ales la nivelul drumurilor, dar È™i a solicitărilor pentru situaÈ›ii de urgență.

citeste mai mult
6272 vizualizari 20 Feb 2026 14:23 A început demolarea cinematografului din Câmpina

A început demolarea cinematografului din Câmpina

A fost nevoie să vină o firmă tocmai de la Cluj-Napoca pentru a începe demolarea cinemtografului din Câmpina.

citeste mai mult
2901 vizualizari 20 Feb 2026 08:58 Coadă la eliberarea cărților de identitate la Câmpina. Programul este de o singură oră pe zi

Coadă la eliberarea cărților de identitate la Câmpina. Programul este de o singură oră pe zi

Coadă în această dimineață la Serviciul de EvidenÈ›a PopulaÈ›iei din Câmpina. La buletine, mai pe româneÈ™te, sau la cărÈ›i de identitate electronice.

citeste mai mult
2108 vizualizari 19 Feb 2026 06:33 Consiliul Județean Prahova, amendat de polițiști pentru că nu s-a intervenit la timp pe DJ 102I, spre Valea Doftanei

Consiliul Județean Prahova, amendat de polițiști pentru că nu s-a intervenit la timp pe DJ 102I, spre Valea Doftanei

PoliÈ›ia Rutieră a aplicat trei amenzi Consiliului JudeÈ›ean Prahova pentru lipsa deszăpezirii sau intervenÈ›ie întârziată în curățarea unor drumuri judeÈ›ene.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV