Sâmbătă la prânz se încheie șirul probelor eliminatorii din cadrul examenului de admitere la Școala de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" din Câmpina. La finalul zilei de joi, practic, cu o zi înaintea încheierii probelor eliminatorii, în cursa pentru cele 1300 locuri au mai rămas 4436 candiați.
Cei mai mulți dintre cei respinși au "picat" la proba sportivă, acel traseu practico-aplicativ, care a dat atâtea bătăi de cap și la ediția precedentă a examenului de admitere. Dintre cei 4436 candidați rămași în cursă, 1225 sunt fete și 3211 sunt băieți. Probele sportive se încheie sâmbătă înainte de prânz, iar luni dimineață are loc testul scris la limba română și limba străină.
Numărul candidaților la actuala sesiune de admitere a scăzut sistematic de la 8249 pe 15 iunie, la înscrierea la Inspectoratele Județene, la 6761 înainte de înregistrarea candidaților la Câmpina, la 5986 candidați înaintea probelor eliminatorii, iar acum la 4436.

Câteva zile, Câmpina a ținut din nou capul de afiș cu blocarea Bulevardului Carol I, la ieșirea spre Cornu, din cauza unei alunecări de teren.

În ziua de 20 ianuarie, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat o acțiune de amploare pe Drumul Național 1 (E60), în colaborare cu polițiștii rutieri ai Inspectoratelor de Poliție Județene Ilfov și Brașov.

Un accident rutier a avut loc marți după-amiază pe Strada I.H. Rădulescu din Câmpina, la intersecția cu Strada Libertății.

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale al Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au pus în executare, în cursul dimineții de marți, 20 ianuarie, un mandat de percheziție domiciliară în comuna Blejoi, la domiciliul unei persoane bănuite de comiterea infracțiunii de furt calificat.