Candidatul PSD la funcția de primar al municipiului Câmpina, Nicolae Moisescu, a transmis un mesaj pentru electoratul câmpinean, acum, practic, la finalul campaniei electorale. Iată mesajul:
”Dragi câmpineni,
După aproape două luni de când am fost aproape zi de zi pe străzi, în piață, la poarta câmpinenilor, vin în fața dumneavoastră, pentru a vă cere un vot de încredere, pentru Câmpina Bineînțeles.
Îmi doresc, ca alături de echipa mea, și mai ales împreună cu dumneavoastră să descoperim cum putem recâștiga Câmpina, #bineînțeles ca un exemplu de progres și de oraș la standarde europene! Este momentul schimbării!
Voi fi apropape de dumneavoastră, devotat nevoilor cetăţenilor câmpineni. Voi fi prezent în continuare pe stradă, printre oameni și voi deschide ușa Primăriei pentru fiecare câmpinean! Voi dea seamă pentru felul în care vom cheltui banii dumneavoastră și pentru stadiul proiectelor prioritare. Sunt o persoană ce provine din rândurile oamenilor obișnuiţi, sunt un câmpinean de-al dumneavoastră. Profesional, am fost implicat în lucrul cu colective numeroase, am ascultat nevoile oamenilor, iar pe viitor doresc să extind experienţa mea, raportându-mă la ceea ce doresc semenii mei câmpineni și construind proiecte pentru viitor.
Vă reamintesc cele 5 priorități ale programului Câmpina Bineînțeles: Câmpina Activă – susținerea mediului de afaceri, Câmpina Conectată – dialogul permanent cu cetățenii și digitalizarea proceselor administrative, Câmpina Sănătoasă – investiții masive în infrastructură și programe locale de sănătate, Câmpina Educată și Culturalizată – susținerea valorilor locare și un mai bun acces la educație, iar ultima prioritate - reformarea și transparentizarea administrației locale, în slujba câmpinenilor.
Programul Alianței pentru Prahova este bazat pe Dialog și Consultare cu câmpinenii.
Mulțumesc familiei mele pentru toată susținerea, mulțumesc echipei PSD, o echipă tânără cu idei extraordinare și cu un potențial major pentru a reforma felul în care s-a făcut până acum politică în orașul nostru. Mulțumesc contracandidaților, pe care îi consider colegi în această cursă, pentru o campanie curată și transparentă, în spiritul câmpinenilor.
Dar înainte de toate, vă mulțumesc dumneavoastră pentru deschidere, pentru dialog, pentru mesajele de susținere și pentru speranța și încrederea într-un viitor mai bun pentru câmpineni. Puterea de a schimba ceva stă în mâinile noastre, de aceea, vă îndemn să ieșiți la vot! Este dreptul și responsabilitatea fiecăruia dintre noi.
Cu respect, speranță și încredere, Nicolae Moisescu”
(Publicitate electorală, articol realizat la comanda PSD Prahova, cod mandatar financiar 21200019)

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inițiat o campanie la nivel național, prin care dorește să fie mai aproape de cetățeni, să le asculte doleanțele și problemele. „AUR te aude!” este numele acestei campanii care a ajuns și la Câmpina.

Ziua porților deschise este, de obicei, un eveniment al unei instituții publice. În acest context, inițiativa USR Câmpina de a organiza un astfel de eveniment este cel puțin inedită.

Conducerea AUR Câmpina a început vizitele în cartiere, primul vizat fiind cartierul Turnătoriei, unul dintre cele mai sărace, cu foarte multe probleme de toate felurile.

Simona Panait a devenit președinte ales al filialei Câmpina a Alianței pentru Unirea Românilor.