Consiliul Județean Prahova anunță, prin intermediul unui comunicat de presă, că a fost rezolvată problema abonamentelor gratuite pentru elevii care fac naveta la școală, fiind asigurate, în urma unei rectificări bugetare, sumele necesare decontării acestor abonamente către transportatori. Prin Hotărârea de Guvern nr. 435/mai 2020 s-a stabilit ca elevii să beneficieze de transport gratuit între domiciliu și școală, inclusiv pentru naveta între localități, dar la nivelul județului Prahova au existat unele probleme cu aplicarea acestei prevederi. Și asta din cauza neasigurării resurselor financiare necesare decontării transportului elevilor.
„Așa cum am promis, în prima ședință de rectificare a bugetului, după ce mi-am preluat funcția, am rezolvat problema abonamentelor gratuite pentru elevi pe transportul județean. Nimic nu e mai important decât să asigurăm accesul gratuit al copiilor la educație, cu atât mai mult cu cât părinții acestora ar putea fi afectați de efectele economice ale crizei sanitare pe care o traversăm. Eu le garantez transportatorilor că vor avea în mine un partener serios cât timp respectă legea şi oferă servicii de calitate. Cu mine ca preşedinte, vor primi toţi banii pe care Consiliul Județean Prahova îi datorează. Important este să înţeleagă că nu ne permitem să lăsăm copiii fără transport. Lucrurile trebuie să revină la normalitate. Am convingerea că nu vom mai avea probleme în eliberarea abonamentelor gratuite pentru elevii din Prahova”, a declarat președintele Consiliului Județean Prahova, Iulian Dumitrescu.
La nivelul județului sunt aproximativ 10.000 de elevi care fac naveta la școală. Decontarea abonamentelor înseamnă în jur de 140.000 lei pe lună, sumă din care 700.000 lei se asigură de la bugetul Consiliului Județean, iar diferența de la Ministerul Educației, prin Inspectoratul Școlar Județean.
(Foto cu caracter ilustrativ)
Greva de avertisment va avea loc din data de 15 septembrie, între orele 8.00-10.00, la sediul principal al Primăriei Câmpina și la sediile secundare. Zilnic, în acest interval orar nu se va asigura programul de lucru cu publicul.
Ultima oară când s-au făcut reparații și asfaltări ale aleilor din incinta Căminului Petrol a fost înainte de vara anului 1988, atunci când aici a avut loc Forumul Pionierilor.
În spatele blocurilor de pe Strada MIhai Eminescu, din centrul municipiului Câmpina, iese apa din pământ, în parcare, nu de o lună, nu de două, nu de trei... Din aprilie!
În comuna Provița de Jos, pe DJ 100E, a avut loc luni, 8 septembrie, un accident rutier.