CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://www.facebook.com/clinicairisbaicoi/
http://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Impactul majorărilor salariale din Primărie și Poliția Locală asupra bugetului Câmpinei

- Actualitate -

Impactul majorărilor salariale din Primărie și Poliția Locală asupra bugetului Câmpinei

V-am prezentat luna trecută noile salarii de bază ale angajaților din Primăria Câmpina și de la Poliția Locală, după aprobarea lor de către Consiliul Local Câmpina. În baza Legii 544/2001 privind accesul la informațiile de interes public am solicitat Primăriei Câmpina date suplimentare despre fondul de salarii, despre impactul asupra bugetului local și dacă există banii necesari pentru acoperirea cheltuielilor de personal până la sfârșitul anului.

Noi am considerat că aceste lucruri ar fi trebuit discutate în cadrul ședinței de luna trecută a Consiliului Local, atunci când s-au aprobat noile salarii. Niciun consilier nu a întrebat nimic, niciun reprezentant al Executivului nu a avut inițiativa prezentării unor informații suplimentare. Atenție, nu am spus nici atunci și nu o spunem nici acum că noua grilă de salarii nu trebuia aprobată. Avem o lege nouă a salarizării, care a intrat în vigoare de la 1 iulie 2017 și era normal ca aceste salarii să fie majorate în conformitate cu actul normativ. Totuși, fiind vorba despre bani publici, considerăm că ar trebui cunoscute câteva lucruri clare.
- Pentru anul 2017, fondul de salarii pentru angajații din Primărie Câmpina era de 13.781.500 lei, iar fondul de salarii al Poliției Locale - de 1.930.000 lei. A intervenit această majorare a salariilor, în conformitate cu Legea 153/2017, astfel că fondul de salarii a crescut la 14.592.500 lei - pentru angajații din Primărie și la 2.158.000 lei - pentru Poliția Locală. Cu alte cuvinte, majorarea salarială înseamnă 811.000 lei la Primărie și 228.000 lei la Poliția Locală. Per total, fondul de salarii a fost suplimentat cu puțin peste un milion lei, adică 10 miliarde lei vechi.
- "Ponderea cheltuielilor de personal în bugetul municipiului este de 18,13%", după cum precizează Primăria Câmpina în adresa care ne-a fost transmisă și vă lăsăm pe dumneavoastră să stabiliți dacă este mult sau puțin.
- De asemenea, primarul Horia Tiseanu dă asigurări că sunt bani de salarii până la sfârșitul anului și "nu este nevoie de un transfer de bani de la secțiunea de dezvoltare la cea de funcționare" (adică de la lucrări la salarii și alte cheltuieli pentru funcționarea instituției).

- Am întrebat Primăria Câmpina și care este salariul de bază al administratorului public al municipiului, Remus Bădulescu. Am făcut acest lucru nu cu un scop anume, ci pentru simplul motiv că era singurul angajat din Primărie al cărui salariul nu a fost făcut public până acum. Indemnizațiile primarului (9.425 lei brut) și viceprimarului (7.975 lei brut) au fost stabilite prin Legea 153. Salariile de bază ale tuturor celorlalți angajați din Primărie au fost aprobate prin HCL 103/iulie 2017. Excepție a făcut salariul de bază al administratorului public, acesta având încheiat contract de management direct cu primarul localității, tot primarul fiind cel care-i stabilește salariul, având ca limită minimă salariul de bază al secretarului și limită maximă indemnizația viceprimarului. Ei bine, Primăria Câmpina nu ne-a dat un răspuns clar la această întrebare, nu a precizat o sumă, ci faptul că "prin Decizia nr. 648/31 iulie 2017 a primarului municipiului Câmpina, s-a stabilit salariul de bază al administratorului public la nivelul salariului de bază al secretarului municipiului Câmpina". E bine și așa, că ne-am mai uitat o dată în hotărârea Consiliului Local, iar salariul de bază al secretarului este 7.903 lei, deci atât are și administratorul public, adică cel care coordonează activitățile de curățenie și administrare spații verzi din municipiu, precum și activitatea instituțiilor de cultură.

Citiți și Consiliul Local Câmpina a aprobat noile salarii ale angajaților din Primărie și de la Poliția Locală. Articol nerecomandat cardiacilor


15 Aug 2017 11:45 5182 vizualizari


Comentarii






  • 16.08.2017 10:28 Mary O pălărie de bani și ... lor este la fel de mare!!!
1504 vizualizari 10 Feb 2025 20:38 La Câmpina, tariful la apă... un subiect politizat?!

La Câmpina, tariful la apă... un subiect politizat?!

Tariful la apă este, probabil, cel mai fierbinte subiect al acestui început de an la Câmpina și nu numai. O creștere cu peste 30% a tarifului la apă nu poate lăsa indiferent pe nimeni.

citeste mai mult
653 vizualizari 10 Feb 2025 20:35 Grătare pentru canalizarea pluvială înfundate pe Bulevardul Carol I, din Câmpina. Ce se va întâmpla la prima ploaie?

Grătare pentru canalizarea pluvială înfundate pe Bulevardul Carol I, din Câmpina. Ce se va întâmpla la prima ploaie?

Un cititor CâmpinaTV.ro ne-a semnalat o situație care poate da bătăi de cap administrației, dar și câmpinenilor.

citeste mai mult
1430 vizualizari 10 Feb 2025 18:00 Un fost judecător de la Câmpina a fost numit președintele Tribunalului Militar București

Un fost judecător de la Câmpina a fost numit președintele Tribunalului Militar București

La finalul lunii ianuarie, Consiliul Superior al Magistraturii a făcut mai multe numiri în funcții de conducere la mai multe instanțe.

citeste mai mult
1716 vizualizari 10 Feb 2025 14:52 Primăria Câmpina a dispus demolarea parțială pe cale administrativă a unei case de pe Strada Schelelor

Primăria Câmpina a dispus demolarea parțială pe cale administrativă a unei case de pe Strada Schelelor

Răspunzând unei întrebări a CâmpinaTV.ro, la recenta conferință de presă a conducerii Primăriei Câmpina, primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, a vorbit despre situația construcțiilor ilegale din localitate.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2025 Câmpina TV