În urmă cu puțin timp, pe DN1, la Nistorești, a avut loc un accident grav de circulație.
Din primele informații, puse la dispoziție de purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, un autoturism a intrat în coliziune cu semiremorca unui TIR care era staționat pe marginea drumului. Conducătorul autoturismului, un bărbat de 71 ani, singur în mașină, a rămas încarcerat, fiind și în stop cardio-respirator. După extragerea dintre fiarele contorsionate, bărbatul a fost supus manevrelor de resuscitare, dar în ciuda străduințelor medicilor, bărbatul a fost declarat decedat.
La locul evenimentului, după cum a informat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Prahova, s-au deplasat o autospecială de stingere, o autospecială pentru descarcerare, un echipaj SMURD și o ambulanță SMURD de terapie intensivă mobilă.
Traficul este restricționat pe prima bandă a sensului Sinaia - Câmpina și se circulă dirijat.
Vom reveni.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Elvis Arghir, fost consilier local, fost candidat la funcția de primar al municipiului Câmpina, a fost victima unui accident rutier destul de serios la Râșnov, în județul Brașov.

Polițiștii din Florești efectuează cercetări într-un dosar penal, sub coordonarea unității de parchet competente, față de doi bărbați, de 22, respectiv 42 ani, ambii domiciliați în comuna Filipeștii de Pădure, județul Prahova, bănuiți de săvârșirea infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.

Restricțiile de trafic anunțate pentru miercuri, 12 august, pe Strada Orizontului din Câmpina, se prelungesc până la ora 21.00.

Poliția Locală continuă acțiunile de prevenire și combatere a faptelor de abandonare și eliminare necorespunzătoare a deșeurilor pe domeniul public, cu precădere în zonele periferice ale localității și în albiile râurilor, zone vulnerabile la astfel de practici.