Luni, 22 iulie, a fost termenul limită până la care firma executantă a lucrărilor de reabilitare termică și modernizare de la Spitalul Municipal Câmpina fusese notificată de Primăria Câmpina să pună în funcțiune sistemul - montat deja - de climatizare.
Anunțul a fost făcut chiar de primarul municipiului Câmpina, Alin Moldoveanu, în cursul zilei de miercuri, 17 iulie.
Luni, 22 iulie, am vrut să vedem care este situația. Situația era... neschimbată! Conducerea Spitalului Municipal Câmpina ne-a precizat că sistemul de climatizare nu a fost pus în funcțiune, în ciuda numeroaselor discuții avute cu constructorul, situație în care s-a transmis o nouă documentație către Primăria Câmpina, în care s-au precizat toate detaliile cunoscute privind această situație. În plus, am aflat că și turnul de apă, realizat în curtea spitalului, are aceași soartă cu sistemul de climatizare. Totul este făcut, mai puțin... racordurile!
Dinspre Primăria Câmpina liniște. Nimeni nu a dorit să comenteze situația de la Spitalul Municipal.
În schimb, zilele trecute a fost la spital Virgil Nanu, președintele ales al Consiliului Județean, care a cerut măsuri și soluții.
Și, totuși, s-a schimbat ceva... Ceva care nu mai face ca problema căldurii din saloane să fie atât de acută: s-a răcorit afară, mai ales după ploaia de luni după-amiază! Vestea proastă este că de sâmbătă revine canicula.

Zilnic, sute de câmpineni trec prin preajma actualului sediu al Polclinicii Municipale... Puțini sau chiar foarte puțini știu că această clădire a fost inaugurată exact în urmă cu 90 ani, pe 20 aprilie 1936, fiind prima Casă a Asigurărilor Sociale din România!

Pe rețele de socializare apar tot mai des imagini cu urși care se plimbă pe străzile Câmpiei, îngrijorător fiind că par zone variate, dar și populate.

Olimpiada Națională de Istorie, organizată la Oradea în perioada 15-18 aprilie 2026, a reunit 350 elevi (de la clasa a VIII-a până la clasa a XII-a) din toate județele țării și din municipiul București.

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, cu sprijinul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Buzău, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Ploiești, au documentat activitatea infracțională, în două cauze penale privind săvârșirea infracțiunii de trafic de droguri de mare risc.