Un apel la 112 în dimineața zilei de duminică, 30 iulie, în jurul orei 8.30, anunța că un conducător auto are un comportament agresiv în trafic, pe DN1, pe raza comunei Bănești.
Polițiștii l-au depistat rapid pe conducătorul auto respectiv, un bărbat de 40 ani, din București. Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, bărbatul a fost testat cu aparatul DrugTest, care a indicat să se afla sub efectul unei substanțe psihoactive. Bucureșteanul a fost condus la o unitate medicală pentru prelevarea de probe biologice.
(Foto cu caracter ilustrativ)
Polițiștii din Ploiești au dispus la data de 16 septembrie, măsura preventivă a reținerii față de un bărbat de 52 ani, bănuit de comiterea infracțiunii de viol săvârșit asupra unui minor.
În baza Legii 350/2005, administrațiile locale alocă fonduri asociațiilor, fundațiilor și cluburilor sportive pentru activități nonprofit de interes general, din domenii precum cultură, tineret, social, mediu, educație civică și sport.
Compania Națională de Căi Ferate a decis desființarea totală a liniilor de circulație feroviară care legau gările Câmpina-Câmpinița-Telega.
În această dimineață, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice al Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au pus în executare trei mandate de percheziție domiciliară în municipiile București și Câmpina, într-un dosar penal aflat sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpina.