În acest week-end, pe stadionul ”Iolanda Balaș Soter” din București a aavut loc etapa finală a Campionatului Național de Atletism pentru juniori sub 16 ani, competiție la care au fost pezenți și patru sportivi câmpineni.
Singura medalie a fost obținută de Alexandru Tilică, antrenat de Jenica Bran, sportiv care este legitimat acum la CSM București. Tilică a reușit o săritură de 1,76m, în proba de săritura în înălițime, un nou record personal, cu care s-a clasat pe locul al treilea și a obținut medalia de bronz.
Ceilalți trei sportivi câmpineni, legitimați la CSS ”Constantin Istrati” Câmpina și antrenați de Mihaela Marin, au reușit următoarele performanțe:
David Marin - locul 4, aruncarea suliței, 43,36m;
Cristian Roșioru - locul 5, aruncarea suliței, 41,88m;
Norbert Chițu - locul 7, aruncarea greutății, 12,19m.
Fiecare dintre trei trei sportivi a reușit să-și îmbunățească cea mai bună performanță a carierei și cu toții merită toate felicitările.

La acest final de săptămână sunt programate jocurile din ultima etapă a campionatelor județene de seniori, câteva meciuri din Cupa României și din Liga a 3-a.

Mai multe jucătoare de la echipa de handbal feminin juniori II a CS Câmpina au început cursurile școlii de arbitri de handbal, organizate de Asociația Județeană de Handbal, for condus de un apreciat arbitru internațional - Romeo Ștefan.

Sala Sporturilor Olimpia din Ploiești a găzduit duminică finalele Cupei Prahova, la handbal, juniori IV.

Timp de două zile sunt programate jocurile etapei a 14-a din primul eșalon județean.