CONTACT
https://miras.ro/
https://www.matosimobiliare.ro/
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://www.soceram.ro/

Prahova, miercuri, 8 aprilie: 2.417 persoane aflate în autoizolare (dintre care 128 la Câmpina) și 677 în carantină instituționalizată

- Actualitate -

Prahova, miercuri, 8 aprilie: 2.417 persoane aflate în autoizolare (dintre care 128 la Câmpina) și 677 în carantină instituționalizată

La 8 aprilie 2020, la nivelul județului Prahova sunt monitorizate de către Direcția de Sănătate Publică 2.417 persoane aflate în autoizolare la domiciliu, dintre care 128 sunt în Câmpina. În carantină instituționalizată se află, în prezent, 677 de persoane în 15 unități de cazare de pe teritoriul județului. De asemenea, Grupul de Comunicare Strategică a anunțat oficial că la nivelul județului Prahova sunt 36 de persoane confirmate ca fiind infectate cu noul coronavirus.

Dintre cele 2.417 persoane aflate în autoizolare, 181 au intrat în evidența DSP în ultimele 24 de ore, iar 215 au ieșit de sub măsura izolării voluntare. ”În vederea combaterii răspândirii noului coronavirus, dar și a descurajării faptelor de natură contravențională, înregistrate în acest context, echipaje mixte ale Ministerului Afacerilor de Interne au continuat seria de verificări atât la persoanele fizice, cât și la agenții economici. În cursul zilei de marți, 7 aprilie, au fost controlate peste 2.400 de  persoane aflate în autoizolare și 60 de agenți economici. În urma acestor controlae a fost deschis un dosar penal unei persoane pentru zădărnicirea combaterii boililor și au fost aplicate 404 sancțiuni contravenționale în valoare totală de aproape 860.000 lei Dintre acestea, 391 au fost aplicate pentru încălcarea restricțiilor de circulație prevăzute în Ordonanțele Militare, iar 13 pentru fapte ilicite de natură economică. O persoană care nu a respectat măsura autoizolării a fost plasată forțat în carantină instituțională pentru 14 zile. De la debutul epidemiei și până în prezent, lucrătorii MAI au deschis 70 de dosare penale pentru 92 de persoane și au aplicat 6.044 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 7,3 milioane lei", se precizează într-un comunicat remis de Prefectura Prahova.


08 Apr 2020 15:35 3498 vizualizari


Comentarii






1131 vizualizari 05 Jun 2026 20:43 Explicații ale HidroPrahova privind apa tulbure livrată populației din Câmpina

Explicații ale HidroPrahova privind apa tulbure livrată populației din Câmpina

HidroPrahova a transmis un comunicat privind apa tulbure livrată populației din municipiul Câmpina - în unele zone și absența acesteia în alte zone.

citeste mai mult
1275 vizualizari 05 Jun 2026 19:57 HidroPrahova a anunțat oprirea apei în cartierele Muscel și Voila, din Câmpina

HidroPrahova a anunțat oprirea apei în cartierele Muscel și Voila, din Câmpina

Pe parcursul întregii zile de vineri au fost probleme în alimentarea cu apă a municipiului Câmpina.

citeste mai mult
779 vizualizari 05 Jun 2026 13:42 Adrian Stoican rămâne în arest preventiv. Instanța i-a respins contestația

Adrian Stoican rămâne în arest preventiv. Instanța i-a respins contestația

Tribunalul Prahova a respins contestația lui Adrian Stoican, președintele Clubului Sportiv Câmpina, privind măsura arestului preventiv.

citeste mai mult
929 vizualizari 05 Jun 2026 10:54 Intervenție a pompierilor din Câmpina pentru degajarea unui copac căzut peste un punct de transformare electrică

Intervenție a pompierilor din Câmpina pentru degajarea unui copac căzut peste un punct de transformare electrică

Pe Bulevardul Nicolae Bălcescu din Câmpina, în cursul dimineții de vineri, 5 iunie, imediat după ora 10.00, a avut loc o intervenție a pompierilor militari de la Detașamentul din Câmpina.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV