Printre sutele de români care au dorit să-i aducă un ultim omagiu Regelui Mihai în timp ce convoiul funerar trecea prin localitățile lor, în drum spre Castelul Peleș, s-au numărat și câteva zeci de câmpineni. La marginea DN1, pe pasarela metalică sau pe podul spre Poiana Câmpina, oamenii au așteptat coloana de mașini cu flori și steaguri tricolore, în semn de respect și prețuire pentru cel care a fost Majestatea Sa Regele Mihai I al României.
Poate câțiva au venit din curiozitate, dar cei mai mulți erau acolo conștienți fiind de importanța istorică a acestei zile, de pierderea suferită de țara noastră, de pierderea unui reper și, poate, a unei speranțe, după cum spunea o tânără extrem de emoționată. Pentru cei prezenți acolo, la marginea drumului național, dar și pentru mulți alții care au urmărit la televizor ceremoniile funerare, Regele Mihai a fost un român adevărat, un exemplu de bunătate, moralitate și verticalitate, un om care și-a iubit țara chiar și în momentele în care țara i-a întors spatele. Iar toți cei care au lăcrimat astăzi, când trupul neînsuflețit al regelui a fost adus acasă, au făcut-o pentru că au înțeles pierderea suferită de noi ca popor, dar și pentru că undeva în sufletul multora există un dram de vinovăție, chiar dacă oamenii simpli nu au nicio vină.
Regele Mihai a ajuns astăzi pentru ultima oară la Sinaia, la Peleș, locul unde s-a născut, a copilărit și de unde a plecat în exil în 1948. De aici, convoiul funerar s-a întors la București, sicriul cu trupul Majestății Sale fiind depus la Palatul Regal, acolo unde va rămâne până sâmbătă când va avea loc înmormântarea.

Primăria municipiului Câmpina a anunțat că în cursul lunii mai, o bandă a Bulevardului Carol I, pe sensul dintre intersecțiile cu străzile Toma Ionescu și Schelelor va fi restricționat din cauza unor lucrări la rețeaua de gaze naturale.

În Parcul Regele MIhai I, din centrul municipiului Câmpina, marți, 5 mai, dimineață...

În centrul municipiului Câmpina sunt câteva zone cu scări, dar unele dintre ele prezintă nu numai o imagine deplorabilă, dar sunt și un real pericol pentru trecători.

Polițiștii din cadrul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova au acționat ferm, pe durata minivacanței de 1 Mai, pentru prevenirea și combaterea faptelor de violență domestică, intervenind cu operativitate în sprijinul persoanelor aflate în situații de risc.