În cursul zilei de duminică, 1 martie, Inspectoratul Județean de Poliție Prahova a fost sesizat de reprezentanții unei societăți de pază despre faptul că au reținut un bărbat suspectat că ar fi sustras mai multe bunuri dintr-un centru comercial din Ploiești.
Din primele verificări s-a stabilit că suspectul ar fi un tânăr de 19 ani, elev al Școlii de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" din Câmpina, după cum informează purtătorul de cuvânt al IJP Prahova. Cercetările continuă sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt, totodată, la nivelul Școlii de Agenți de Poliție "Vasile Lascăr" fiind demarată procedura de cercetare disciplinară, urmând a fi dispuse măsuri în consecință, putându-se merge până la exmatricularea elevului respectiv din școală. Vom reveni.
În perioada 18-25 octombrie, la Florența, în spectaculoasa Fortezza da Basso are loc a XV-a ediție a Bienalei de Artă de la Florența, la care participă și un câmpinean - sculptorul Alfred Dumitriu.
În cursul zilei de sâmbătă, 18 octombrie, pe DJ720, în apropierea localității Filipeștii de Pădure a avut loc un accident rutier.
Explozie în această dimineață într-o locuință din localitatea Brazi.
Sunt ani buni de când Bulevardul Carol I este afectat de o alunecare de teren pe o lungime de 100 m și o suprafață totală de aproape 1.100 mp, la ieșirea din municipiul Câmpina spre Cornu.