În urma ședinței Comisiei Municipale pentru Siguranța Circulației Rutiere, care a avut loc miercuri, 8 mai, Primăria municipiului Câmpina a anunțat prelungirea unor restricții de trafic rutier.
Decizia a venit în urma solicitării executantului lucrărilor de extindere a rețelei de canalizare menajeră și vizează următoarele străzi:
Închiderea totală a traficului rutier, cu excepția riveranilor, pe străzile În Luncă, Violetei, Cerbului, Salcia, Rândunicii.
Închiderea totală a traficului rutier pe Strada Sondei, pe sectorul de drum cuprins între intersecțiile cu străzile Bucea, Ana Ipătescu și Maramureș.
Închiderea totală a traficului rutier pe Strada Ana Ipătescu, pe sectorul de drum cuprins între intersecțiile cu străzile Mihail Kogălniceanu și Toma Ionescu.
Pentru Strada Bobâlna se mențin restricțiile de trafic avizate favorabil anterior, până la finalizarea lucrărilor.

UPDATE - La ora 22.00, avaria electrică a fost rezolvată și se reia alimentarea cu apă.
O avarie la rețeaua electrică prin care se alimentează stația de pompe Doftana a HidroPrahova a generat probleme în alimentarea cu apă a unei porțiuni din cartierul Voila.

Instanța din cadrul Judecătoriei Câmpina a admis vineri seara propunerea Parchetului privind arestarea preventivă a președintelui CS Câmpina, Adrian Stoican, pentru 30 de zile.

În cadrul unui proiect mai amplu, cu fonduri europene, care presupune eficientizarea energetică a trei blocuri, inclusiv panouri fotovolatice și montarea de stații de încărcare auto, zilele trecute au apărut primele stații de încărcare pentru autovehicule electrice.

„Diversele” de la finalul fiecărei ședințe ordinare a Consiliului Local Câmpina au devenit un loc de bălăcăreală, prilejul unora doar de a se auzi, de a-și „crea” material pentru atacuri viitoare ale adversarilor politici. Rar se mai întâmplă să auzim din partea aleșilor locali probleme concrete.