UPDATE - Incendiul a fost lichidat, iar cauza preliminară stabilită este un scurt-circuit la rețeaua electrică a imobilului.
Pompierii militari au fost sesizați, în jurul orei 16.50, că în comuna Provița de Jos, a izbucnit un incendiu la o casă particulară. Două echipaje de la Detașamentul Câmpina, cu autospeciale cu apă și spumă, s-au deplasat la fața locului, acționând pentru stingerea incendiului.
Din primele informații furnizate de purtătorul de cuvânt al ISU Prahova, incendiul se manifestă pe o suprafață de aproximativ 80 mp la acoperișul imobilului. În momentul de față se lucrează la localizarea și stingerea incendiului. Se pare că focul ar fi pornit de la bucătărie, extinzându-se rapid la acoperiș, lucru facilitat și de vântul destul de puternic. Din fericire, nu sunt victime, dar întreaga locuință este afectată. Vom reveni.

În zona blocului E3 de pe Strada Erupției, din Câmpina, au fost observate/ măsurate emanații de gaze din zona parcării, măsurători efectuate cu autolaboratorul mobil al SC Distrigaz Sud Rețele.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.