O avarie majoră s-a produs încă de duminică la rețeaua electrică subterană care alimentează clădirile de la Căminul Petrol, de pe Bulevardul Nicolae Bălcescu. Din cauza acestei avarii, clădirile au rămas fără curent electric și fără căldură, pentru că centralele nu mai funcționează. Iar în aceste clădiri și așa destul de vechi și degradate își desfășoară activitatea Clubul Copiilor și Clubul Pensionarilor, iar tot aici este și sala de sport a Clubului Sportiv Școlar "Constantin Istrati". O situație extrem de neplăcută și care ar putea fi rezolvată abia vineri, 19 aprilie.
Căminul Petrol aparține Liceului Tehnologic "Constantin Istrati", iar administratorul instituției a anunțat Electrica de problemele apărute. Un echipaj de la Electrica s-a deplasat la Căminul Petrol și a constatat că este vorba despre o defecțiune... mai complicată și mai greu de remediat, motiv pentru care s-a apelat la o firmă privată, care va veni vineri să repare rețeaua. Lucru care sperăm să se întâmple, astfel încât să nu mai existe probleme în alimentarea cu energie electrică și căldură. În prezent, la Clubul Copiilor se furnizează curent electric dintr-o altă sursă, dar pe un singur fir. Unele săli au curent doar la prize, altele doar la becuri, în timp ce altele nu au deloc.

Polițiștii câmpineni au fost sesizați de către o femeie cu privire la faptul că minora Diana Denisa Polojan, în vârstă de 16 ani, a plecat în mod voluntar de la domiciliul din municipiul Câmpina, vineri, 3 aprilie, în jurul orei 20.00, și nu a mai revenit până în prezent.

Primăria Câmpina a anunțat demararea procedurii de transparență decizională pentru un proiect de hotărâre a Consiliului Local privind desfășurarea activităților de jocuri de noroc în Câmpina.

În după-amiaza zilei de vineri, în Câmpina, la intersecția străzilor B.P. Hasdeu și Mihail Kogălniceanu, a avut loc un accident rutier.

Căminul Energetic din Câmpina, situat aproape de DN1, pe Strada Adrian Oprescu, a avut și are numeroase probleme.