Un bărbat de 37 de ani, din Poiana Câmpina, se deplasa pe Strada Plevnei din Câmpina, în apropierea intersecției cu Strada Ion Câmpineanu, pe carosabil, pe lângă bicicletă, cunoscut fiind faptul că în zona respectivă nu există trotuare.
La un moment dat, bărbatul a fost acroșat de un autoturism care se deplasa în același sens (sensul de urcare). La fața locului s-au deplasat un echipaj de la Poliția Rutieră și o Ambulanță, pietonul primind îngrijirile medicale necesare. Din fericire, nu a fost rănit grav, a refuzat transportul la spital, dar la testarea cu aparatul etilotest a rezultat o alcoolemie de 0,07% mg/l alcool pur în aerul expirat. Cel mai probabil, ambele părți implicate în accident au avut partea lor de vină, până la urmă important fiind faptul că nu a fost nimeni grav rănit.

Zilele acestea la Spitalul Municipal Câmpina este doliu. S-a stins din viață medicul Gabriela Vlad, medic de urgențe. Avea 58 ani.

Dacă în privința unităților școlare din Câmpina și celelalte localități afectate de criza apei, s-a decis mutarea deciziei în fiecare școală - fie cu programarea cursurilor online, fie cu programarea activităților din alte programe, la Școala de Agenți de Poliție ”Vasile Lascăr”, decizia a fost una mai dificilă.

Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, a prezentat miercuri seară concluziile verificărilor Corpului de Control realizate în cazul crizei apei din Prahova. Buzoianu a anunțat demiterea directorului de la ABA Buzău - Ialomița și demisia directorului Administrației Naționale Apele Române, Florin Ghiță, care ocupa interimar această funcție.

La nivelul Consiliului Județean Prahova a avut loc o întâlnire a președintelui Virgiliu Nanu cu reprezentanții OMV Petrom, alături de directorul Hidro Prahova, Andrei Bontic, pentru a analiza o posibilă soluție alternativă de alimentare cu apă pentru comunitățile din Câmpina, Poiana Câmpina și Breaza.