Seratele Culturale Elstar vor avea loc vineri, 30 ianuarie, de la ora 17.00, la Librăria Elstar și vor fi prilejul unei seri dedicate prozei și poeziei contemporane, dialogului cultural și întâlnirii cu autorii celor două volume care vor fi lansate.
La această Serată vor fi lansate două volume, unul de proză, altul de poezie. Volumul de proză se intitulează „Conacul cu ochiul oval”, scris de Livia Dimulescu și apărut la Editura Limes. Romanul va fi prezentat de scriitorii Dan-Silviu Boerescu, Evelyne Croitoru și Christian Crăciun.
Volumul de poezie se intitulează „Cerul în balans” de Anda Mihaela Miroiu și este apărut la Editura Neuma. Vor prezenta scriitorii Horia Gârbea, Evelyne Croitoru și Radu Sergiu Ruba.
Cele două lansări de carte vor fi moderate de scriitorul Florin Dochia.
La final, autorii vor acorda autografe.
CâmpinaTV.ro este partener media al Seratelor Culturale Elstar.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Evenimentele marca Elstar iată că depășesc granițele României și devin internaționale, reunind - în cea mai pură tradiție europeană - culturi și civilizații prin intermediul cuvântului scris.

Asociația Câmpina Curată a reprogramat evenimentul care ar fi trebuit să se desfășoare de Ziua Copilului și care a fost amânat din cauza timpului nefavorabil.

Așa cum vă anunțam zilele trecute, cortina celei de-a doua ediții a Festivalului Național de Teatru "Eusebiu Ștefănescu" se va ridica vineri, 12 iunie 2026, ora 17.00, la Casa Tineretului din Câmpina.

Joi, 11 iunie, de la ora 17.30, la Librăria Elstar va fi lansat volumul „Globetrollerul RozalindIon – Aventuri la cald, la rece și la capăt de lume”, de Ramona Müller.