Pentru anul 2020, CâmpinaTV.ro v-a pregătit un nou serial - o prezentare a evenimentelor care au avut loc în Câmpina de-a lungul timpului, în fiecare zi a anului. O altfel de prezentare a istoriei localității. Nu avem pretenÈ›ia că vom reuÈ™i să "prindem" toate evenimentele în acest demers strict jurnalistic, este imposibil acest lucru, totuÈ™i vom încerca să vă aducem în atenÈ›ie informaÈ›ii interesante despre oameni È™i fapte din Câmpina noastră dragă.
5 mai...
1863 – Era prezentat raportul final al comisiei conduse de inginerul Panait Donici (devenit ulterior ministru al Lucrărilor Publice) privind problemele podului dintre Câmpina È™i BăneÈ™ti, pod finalizat în aprilie 1861. În urma verificărilor s-a decis consolidarea picioarelor podului pentru o cât mai bună rezistență în cazul creÈ™terii nivelului râului Doftana. Peste acest pod au trecut trupele române în drumul spre teatrul de operaÈ›iuni din sudul Dunării, în timpul Războiului de Independență din 1877-1878. Podul a rezistat până în aprilie 2016, când s-a prăbuÈ™it parÈ›ial din cauza inundaÈ›iilor. (foto)
1935 – La Câmpina avea loc o serbare a tineretului catolic, cu un program cuprinzând muzică corală, dansuri È™i scenete de teatru.
1936 – Apărea la Câmpina ultimul număr al publicaÈ›iei ”Strada”, condusă de Alexandru Tudor Miu.
1955 – Era arestat de Securitate, pentru a doua oară, câmpineanul Sebastian Popescu, acuzat de ”discuÈ›ii duÈ™mănoase È™i calomnierea realizărilor È™i conducerii RPR". La prima arestare a stat patru ani în închisoare, iar în 1955 a fost condamnat la È™ase ani de închisoare. A fost întemniÈ›at la Gherla.
(Pentru documentarea acestui serial cu date din istoria Câmpinei am folosit mai multe surse - de la monografiile lui Stoica Teodorescu È™i Silviu Dan Cratochvil, la alte volume despre istoria Câmpinei ale unor autori precum Alin Ciupală, Șerban Băleanu, Eduard Iosifescu, Ion Șovăială, Simona LuncaÈ™u, Marian Dulă È™i până la diverse articole de presă.)

Sâmbătă, 25 aprilie 2026, de la ora 11.00, AsociaÈ›ia Câmpina Curată îi invită pe copii în Parcul Mini Soceram, situat pe Strada Schelelor, unde se va desfășura un program pregătit special pentru ei.

AgenÈ›ia Matos Imobiliare Câmpina vă va prezenta poveÈ™tile de succes ale unor oameni simpli, care È™i-au văzut visul împlinit - casa lor, una dintre condiÈ›iile minimale pentru un trai decent.

Duminică seară, în jurul orei 21.50, prin apel la 112 s-a anunÈ›at producerea unui incendiu într-un apartament dintr-un bloc din comuna FloreÈ™ti.

O È™tiÈ›i pe Carina. Este cea mai bună jucătoare a echipei de handbal juniori II a CS Câmpina. Căpitanul echipei. Golgheterul campionatului. O luptătoare, un sportiv desăvârÈ™it, o mândrie pentru club È™i oraÈ™.