CONTACT
https://sanconfind.ro/
https://floricon.ro/
https://miras.ro/
https://www.soceram.ro/

Paradoxul de la Câmpina: mai mulți alegători decât populație!

- Actualitate -

Paradoxul de la Câmpina: mai mulți alegători decât populație!

Biroul Electoral Câmpina și-a intrat deja în pâine, dând deja primele dispoziții. Una dintre acestea se referă la numărul oficial de alegători, așa cum a rezultat el din Registrul electoral.

Astfel, numărul total al alegătorilor din Câmpina, la care se vor raporta toți indicatorii privind alegerile locale din 9 iunie, este de 29.699. Numai că, surpriză, numărul acestora este mai mare decât cel al întregii populații, așa cum a reieșit de la ultimul recensământ, nevalidat încă! Vă reamintim că, potrivit datelor parțiale, de la recensământul din anul 2022, populația municipiului Câmpina este de 28.993 locuitori, inclusiv persoanele sub 18 ani.


18 Apr 2024 12:17 3633 vizualizari


Comentarii






  • 19.04.2024 19:33 amalia asa se intampla cand numara ”mamitica” Roberta Anastase.Totdeauna ii iese in plus, doar la spagi i se pare ca e pe minus.
  • 19.04.2024 13:09 El Puerco ESTE IMPOSIBIL din punct de vedere matematic ca electoratul din Câmpina sa fie 29.699 in 2024 dacă in 2022 recensământul intregii populatii a fost de 28.993 locuitori. La nivelul tarii, potrivit recensământului, procentajul grupei de varsta intre 1-18 ani a fost 18.7%. Aplicând acelasi rezultat la populatia Câmpinei ne da 5.422 de persoane sub 18 ani care nu pot vota si 23.571 de persoane care au dreptul sa voteze. Daca in doi ani de zile, copii din grupa asta au crescut si au obtinut dreaptul de a vota, ei reprezinta in jur de 10% (1/18 pe fiecare an, iar in doi ani de zile 1/9 din 5.422) in jur de 542 de voturi noi. Nu cred ca populatia orasului a crescut cu 6.128 de ‘voturi’ in doi ani de zile pentru a justifica numerele actuale. Deasemeni, trebuie sa mentionez ca populatia orasului se micsoreaza aproximativ cu 1% pe an…..Chiar daca as considera o marjă de eroare de 5% pentru ca am folosit rezultate agregate de la nivel national si anumite presupuneri la distributia varstei, numarul electoratului din Campina este incorect. Poate ca gresesc si s-au intors toti Romanii inapoi din strainatate, avem multi emigranti….sau au inviat mortii….Cand e vorba de voturi, totul e posibil….Sa nu uitam ca România poate avea o populaţie de 17,8 milioane prin 2030, dacă se păstrează trendul actual de decadere iar pe atunci sper ca nu avem peste 25 de milioane de alegatori.....
  • 19.04.2024 09:23 Bădulescu Nu este chiar un paradox sau vreo surpriză. Diferențele apar ca urmare a operațiunilor curente efectuate de primari în Registrul electoral și a importului de date de la Direcția Generală de Pașapoarte. Recensământul care s-a încheiat în anul 2022 a arătat situația de atunci. Primăriile și Direcția Generală de Pașapoarte calculează în continuare de atunci, în fiecare an și în fiecare lună. În luna martie 2024 primăriile au radiat din Registrul electoral 19.507 persoane decedate și 275 de persoane cărora li s-a interzis să voteze. 89 de persoane au redobândit drepturile electorale ca urmare a expirării perioadei de radiere. 19.017 persoane au fost înscrise din oficiu în Registrul electoral, pentru că au împlinit vârsta de 18 ani în luna martie 2024. Datele de la Direcția Generală de Pașapoarte, pe care Autoritatea Electorală Permanentă le-a importat până în ziua de 18 martie 2024, relevă că au intrat în evidențe 25.130 de alegători noi. Totalul de cetățeni cu drept de vot înscriși în Registrul electoral la data de 31 martie 2024 este de 18.965.288, cu 24.454 mai mulți decât în data de 29 februarie 2024. Votanți radiați: 19.507 + 275 = 19.782 Votanți înscriși: 19.017 + 89 + 25.130 = 44.236 Total votanți noi înscriși: 44.236 - 19.782 = 24.454 https://www.roaep.ro/prezentare/comunicat-de-presa/comunicat-de-presa-privind-numarul-total-de-cetateni-cu-drept-de-vot-inscrisi-in-registrul-electoral-la-data-de-31-martie-2024/
  • 18.04.2024 22:56 El Puerco Cred ca unii voteaza dupa lumea ailalta....
  • 18.04.2024 20:23 A.G E simplu,nici medicii de familie nu scot pacienții morți din evidenta,că plătește CAS bani,este țară anomaliilor,dau praf in ochi pensionarilor pe când grosul iau tot ,, specialii ”.A fura este sport national.Intr o zi nu vor mai avea ce,depui la CEC nu scoți nici ce bagi,cel mai sigur e CAR Pensionarilor.
209 vizualizari 27 Aug 2026 12:48 La 60 ani, un bărbat s-a ales cu dosar penal pentru că a condus o mașină fără permis!

La 60 ani, un bărbat s-a ales cu dosar penal pentru că a condus o mașină fără permis!

În seara zilei de miercuri, 26 august, polițiștii din Câmpina au oprit pentru control un autoturism care circula pe Drumul Județean 720, la Florești, către DN1.

citeste mai mult
272 vizualizari 27 Aug 2026 11:41 Stadiul lucrărilor la Spitalul Municipal Câmpina, cel mai valoros proiect european derulat în prezent

Stadiul lucrărilor la Spitalul Municipal Câmpina, cel mai valoros proiect european derulat în prezent

Lucrările de la Spitalul Municipal Câmpina, cel mai valoros proiect cu fonduri europene din Câmpina acestui moment, cu o valoare de aproximativ șase milioane euro, sunt aproape de finalizare.

citeste mai mult
855 vizualizari 26 Aug 2026 22:12 Toate băncile de pe Bulevardul Culturii din Câmpina vor fi înlocuite. Au “venerabila” vârstă de 15 ani

Toate băncile de pe Bulevardul Culturii din Câmpina vor fi înlocuite. Au “venerabila” vârstă de 15 ani

Primăria Câmpina a finalizat achiziția publică pentru cumpărarea a 30 de bănci stradale care vor fi montate pe Bulevardul Culturii.

citeste mai mult
348 vizualizari 26 Aug 2026 20:27 Pentru modernizarea Străzii Buciumului urmează emiterea autorizației și demararea achiziției pentru execuție

Pentru modernizarea Străzii Buciumului urmează emiterea autorizației și demararea achiziției pentru execuție

Strada Buciumului din cartierul Voila este una dintre străzile despre care se discută din campanie electorală în campanie electorală. Acum, totuși, lucrurile par să fi intrat într-o linie dreaptă care va face ca acest subiect să nu mai existe în viitoarea campanie electorală.

citeste mai mult
Actualitate Politică Social Eveniment Interviuri Sănătate Editorial Sport Anunțuri Joburi Turism

Termeni și condiții - Politica de confidențialitate - Politica cookies
© 2026 Câmpina TV