Primul dintre evenimentele dedicate Centenarului, care vor fi găzduite de Colegiul Naţional "Nicolae Grigorescu" din Câmpina, a avut loc astăzi, într-un spaţiu cam impropriu, inconvenient compensat de dăruirea elevilor în a prezenta momente artistice cât mai emoţionante.
Deschiderea evenimentului a aparţinut directorului Colegiului Naţional "Nicolae Grigorescu", prof. Roxana Stan, care a mulţumit celor prezenţi, amintind că este doar prima manifestare dintr-un şir mai lung de acțiuni care vor fi organizate pe acestui an.
Apoi, rând pe rând, de la cei mai mici la cei mai mari, în faţa publicului s-au prezentat elevi şi ansambluri artistice din această instituţie de învăţământ. Au fost momente frumoase, emoţionante de la celebra melodie a Mihaelei Runceanu "Să fim copii" la cântece patriotice ("Să trecem batalioane române Carpaţii!"), de la sonetele lui Chopin la "Doamne, ocroteşte-i pe români!" şi de la celebra "Doină" a lui Mihai Eminescu, interpretată de Aida Cărămidaru, prezentatoarea spectacolului, la emoţionanta "Nu plânge maică Românie!" - o pozie găsită în tunica unui soldat român ucis în primul război mondial, interpretată de un elev al CNNG, îmbrăcat în uniforma militară din acea perioadă. Spectacolul s-a încheiat cu un moment artistic al Ansamblului "Ghiocelul", pe inconfundabila muzică a "Rapsodiei române", de George Enescu (video).
În public s-au aflat elevi, profesori, părinţi, invitaţi, dar şi doi reprezentanţi ai administraţiei locale - Ioana Bumbăcea şi Marian Dulă, consilieri personali ai primarului Horia Tiseanu.
Nu vom încheia fără un cuvânt despre locul ales pentru desfăşurarea acestui eveniment. Cu siguranţă că elevii şi profesorii coordonatori meritau ceva mai mult decât holul Colegiului. Chiar dacă spaţiul respectiv se bucură de o scară impresionantă, de coloane de marmură, totuşi, parcă nu este chiar cel mai potrivit loc pentru o serbare nici a Centenarului Marii Uniri, nici a Centenarului Colegiului Grigorescu, care va avea loc anul viitor.

Pe 20 decembrie 2024, la o casă din satul Mărginenii de Jos, comuna Filipeștii de Târg, se dădea o spargere. Un bărbat din Ploiești a forțat geamul de la parter și a sustras mai multe bunuri de mare valoare, o adevărată lovitură.

Colegiul câmpinean se află pe primul loc în topul liceelor din județul Prahova după mediile și promovabilitatea la bacalaureat 2026. Este urmat de Colegiul Național "Nichita Stănescu" și Colegiul Național "Mihai Viteazul", ambele din Ploiești. La nivel național, CNNG este pe locul 28.

La data de 3 iulie 2026, în jurul orei 14.00, polițiștii din Breaza au fost sesizați de către o femeie din localitate cu privire la faptul că, în dimineața zilei anterioare, de 2 iulie 2026, i-ar fi fost sustrasă geanta din vestiarul unei unități spitalicești din Breaza, unde aceasta își desfășoară activitatea.

Miercuri, 8 iulie, au fost afișate rezultatele finale, după contestații, la Evaluarea Națională.