În condițiile unor valori din ce în ce mai ridicate de trafic pe DN1, polițiștii rutieri desfășoară, în cursul zilei de duminică, o acțiune mai amplă, al cărei principal scop este combaterea excesului de viteză.
Pe mai multe segmente de pe DN1, pe raza județului Prahova, polițiștii rutieri din cadrul Biroului Drumuri Naționale și Europene acționează cu aparatul radar de-a lungul întregii zile. Conform purtătorului de cuvânt al IJP Prahova, Raluca Brezeanu, acțiunea de duminică vizează prevenirea și combaterea excesului de viteră.
În același timp, imediat după orele prânzului, mai ales în zona stațiunilor montane și cu precădere pe sensul de coborâre, traficul s-a intensificat, mai multe echipaje ale Poliției Rutiere aflându-se în aceste puncte pentru a asigura fluența traficului.
(foto - IJP Prahova)

Pe Strada Înfrățirii din Băicoi, care face legătura cu DN1, a avut loc marți după-amiază un tragic accident rutier.

Într-una dintre ultimele hale rămase în picioare din ceea ce a fost IRA Câmpina, marți, firma CSR (proprietarul locației) a predat amplasamentul constructorului pentru realizarea unei hale de producție pentru echipamente de comunicații.

Președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu, alături de primarul municipiului Câmpina, Irina Nistor, au fost în cursul dimineții de marți, 16 iunie, pe șantierul lucrării de consolidare a drumului de la ieșirea din Câmpina spre Cornu, drum surpat la începutul acestui an.

Polițiștii din Breaza au oprit pentru control, la data de 15 iunie 2026, în jurul orei 17.30, un autoturism care circula pe raza localității.