Accident rutier mortal în acestă dimineață pe DN1, la Bușteni, zona Poiana Țapului.
Din informațiile furnizate de purtătorii de cuvânt ai Inspectoratului Județean de Poliție Prahova și Inspectoratului pentru Situații de Urgență Prahova, un bărbat în vârstă 56 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe DN1, pe direcția Brașov către Câmpina, la un moment dat a pierdut controlul asupra direcției de deplasare, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală cu un alt autoturism condus de un bărbat de 63 de ani. În urma accidentului a rezultat vătămarea corporală a conducătorului auto de 63 de ani și a trei pasageri cu vârstele de 7 ani, 55 ani și respectiv 56 de ani. Conducătorul auto de 56 de ani a fost testat cu aparatul etilotest rezultatul fiind 0,00mg/l alcool pur în aerul expirat, celălalt conducător auto nu a putut fi testat din cauza leziunilor suferite.
Conducătorul auto de 63 ani a fost descarcerat de echipajul de specialitate, dar se afla deja în stop cardio-respirator și în ciuda eforturilor medicilor a fost declarat decedat. Alți doi pasageri - o femeie de 56 ani și un bărbat de 57 ani au fost transportați la spital cu traumatism cranio-cerebral, traumatism cranio-facial, respectiv traumatism toraco-abdominal, în vreme ce fetița de 7 ani nu are leziuni.
(Foto - ISU Prahova)
În această dimineață, polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase al Inspectoratului de Poliție Județean Prahova au pus în executare șapte mandate de percheziție domiciliară, într-un dosar penal aflat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Ploiești.
La Câmpina există o intersecție cunoscută localnicilor sub numele ”Cotul Donului”. Este vorba de intersecția Bulevardul Culturii - Strada Podului - Strada Schelelor - Aleea Constructorului - Strada Plevnei.
Începând de luni, 15 septembrie 2025, la Primăria municipiului Câmpina nu se lucrează cu publicul între orele 8.00 și 10.00, angajații fiind în grevă de avertisment.
Pe DN1, la Bănești, a avut loc luni dimineață un accident rutier în care au fost implicate trei autoturisme.