Vineri după-amiază, puțin înaintea orei 18.00, pe DN1, la Breaza, cartier Nistorești, a avut loc un accident de circulație.
Este implicat un autoturism cu remorcă încărcată cu pietriș, care s-a răsturnat pe partea carosabilă. La bord se aflau doi ocupanți, conștienți, autoevacuați la sosirea forțelor de intervenție. Este vorba despre o persoană adultă și un minor în vârstă de 16 ani. Acesta din urmă a suferit un traumatism cranio-cerebral și va fi transportat la spital însoțit de adult, a comunicat purtătorul de cuvânt al Inpectoratului pentru Situații de Urgență Prahova.
De asemenea, din informațiile primite de la fața locului, traficul se desfăşoară alternativ pe o bandă.
La locul accidentului au intervenit pompierii de la Punctul de Lucru Comarnic cu o autospecială de stingere, cu sprijinul unui echipaj SMURD din cadrul Detașamentului Câmpina.
Vom reveni.
(Foto cu caracter ilustrativ)

Cel mai dificil traseu de alpinism din Munții Bucegi este pe peretele Coștilei și al Văii Albe, trasee care necesită un echipament adevcat, experiență și o pregătire specifică.

Codul portocaliu și mesajul RO-ALERT nu au rămas fără urmări, pompierii militari prahoveni fiind solicitați să intervină în mai multe cazuri la copaci doborâți în urma furtunii de sâmbătă de la prânz.

O furtună de vară, de scurtă durată, dar de mare intensitate, a făcut ravagii la Câmpina.

În perioada 5–6 august, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o serie de activități preventive dedicate creșterii gradului de siguranță rutieră și promovării unui comportament responsabil în trafic, în contextul sezonului estival.