Au fost două zile pline de baschet în sala de sport a Școlii Gimnaziale ”B.P. Hasdeu” din Câmpina.
Mai întâi, sâmbătă, în cadrul Campionatului pentru juniori sub 18 ani, CS Câmpina, antrenor Cristina Potgieter, a disputat două partide: 23-44 cu CS Valea Călugărească și 48-44 cu Solaris Ploiești, un meci de infarct în care egalitatea s-a menținut aproape până în ultimele momente ale jocului.
Duminică, în meciurile de baby baschet, au contat mai puțin rezultatele, ci mai mult experiența. Totuși, în primul meci, echipa antrenată de Cristina Potgieter a fost învinsă la patru puncte, 12-16 de Tonika Pucioasa, iar în al doilea meci, a cedat 27-41 cu Fortis Valea Lungă, în condițiile în care câmpinenii conduceau la pauza mare, după al doilea sfert, la 15 puncte diferență.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

Fotbalul, ne place sau nu, continuă să rămână sportul-rege. Și ca oricărui suveran trebuie să i se acorde o anume importanță. În Câmpina, administrația locală are un club sportiv, care are și o echipă de fotbal, inclusiv la nivel de seniori.

A fost ca un joc în familie, un joc amical, în care s-au întâlnit echipele Viitorul Bănești și Sportul Câmpina.

Cursurile unei noi școli de arbitri de fotbal încep din 4 august în mai multe localități din Prahova, printre care și Câmpina.

Pe terenul sintetic de la Căminul Petrol, după derby-ul local amical dintre CS Câmpina și Muscelul Câmpina, a mai avut loc un meci amical la nivelul echipelor de juniori.