A trecut mai bine de o lună de la scandalul care a avut în centrul său Spitalul Municipal Câmpina, instituție care, în ciuda codurilor meteo de caniculă, nu are aer condiționat, căldura din saloane fiind din ce în ce mai greu de suportat mai ales de către pacienți, dar și de către personalul medical.
Deși a trecut o lună, deși în continuare afară este caniculă... situația de la Spitalul Municipal Câmpina nu s-a schimbat. Vă reamintim că la momentul respectiv, primarul Alin Moldoveanu declara: ”Spitalul Municipal Câmpina nu a avut niciodată climatizare. Din anii 80, când a fost construit, și până la acest proiect, spitalul nu a fost prevăzut cu o instalație unitară de climatizare, o instalație pentru tot spitalul. Iar probleme cu căldura excesivă din saloane au fost semnalate în fiecare an. Tocmai de aceea a fost inclusă în acest proiect cu fonduri europene și o instalație de climatizare, care să înlocuiască improvizațiile găsite punctual în unele secții, prin montarea ici-colo a câte unui aparat de aer condiționat. Acum, în urma deselor solicitări ale Spitalului Municipal Câmpina, dar și a concluziilor oficialilor Primăriei în timpul verificării lucrărilor, s-a constatat că sistemul de climatizare a fost montat, dar nu este încă funcțional. În acest context, a fost transmisă o notificare constructorului ca până luni, 22 iulie 2024, să fie pus în funcțiune sistemul de climatizare”.
A trecut și acel termen și nu s-a întâmplat nimic... Mai mult, muncitorii firmei care executau lucrările de la spital nu au mai fost văzuți de nimeni. În aceste condiții, nimeni nu știe la ce să se aștepte, nimeni nu vrea să spună nimic. Singura ”mângâiere” a pacienților este că, în mod inevitabil, vara va trece, temperaturile - inclusiv din saloane - vor deveni mai suportabile. Cât despre lucrările de la spital...

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.