În anul în care sărbătorim Centenarul Marii Uniri, Consiliul Local Câmpina a decis ca fiecare ședință să înceapă cu "Minutul Centenarului". Inițiativa i-a aparținut decanului de vârstă al consilierilor câmpineni, liberalul Enache Dragomir.
Este o ideea frumoasă, susținută de toți consilierii, iar în cadrul "Minutului Centenarului" ar urma să se vorbească despre însemnătatea Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918, despre personalități ale României Mari, despre momente-cheie ale secolului trecut, despre istoria Câmpinei și despre oamenii remarcabili legați pentru totdeauna de aceste locuri. La ultima ședință a Consiliului Local, vă reamintim, la "Minutul Centenarului", Enache Dragomir a vorbit despre unirea Basarabiei cu Țara Mamă.
De asemenea, consilierul local Monica Clinciu a propus ca, în 2018, la instituțiile publice importante din Câmpina, dar și la intrările în municipiu și pe catargul din centrul localității să fie arborat drapelul României cu însemnele Centenarului. "Tiberiu Ușeriu a dus acest steag până la Polul Nord și ar fi păcat ca noi să nu îl arborăm în oraș pentru a marca împlinirea a 100 de ani de la Marea Unire", a afirmat Monica Clinciu.

S-a încheiat concursul pentru ocuparea funcției de comandant al Poliției Municipiului Câmpina, câștigător fiind cel care a deținut și interimar această funcție, comisarul Alexandru Militaru.

Sau mai corect și mai exact poate este faptul că nu a adunat numărul de voturi necesare în condițiile în care mai mulți consilieri de la PSD și PCC au lipsit.

Consiliul Județean Prahova a anunțat obținerea finanțării europene pentru proiectul „Prahova – Destinație Turistică Inteligentă”, depus în cadrul apelului PNRR 2026 destinat investițiilor în infrastructura turistică la nivelul destinațiilor.

Primăria Câmpina vă invită duminică, 31 mai 2026, între orele 10.00-12.00, la Ziua Porților Deschise, eveniment organizat pentru al doilea an consecutiv.