Provița de Jos are o mare problemă cu asigurarea apei potabile. Lucrările prin care HidroPrahova să aducă apă și aici nu au început încă, fântânile au cam secat, astfel că primarul Ionuț Bocioacă s-a adresat Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Prahova, solicitând ajutor și găsirea unei soluții pentru asigurarea apei potabile locuitorilor acestei comune.
Acesta ajutor a venit, iar de joi, 21 iunie, în Provița de Jos au fost amplasate patru recipiente de mare capacitate, alimentate periodic de HidroPrahova.
Containerele cu apă potabilă au fost amplasate în cele trei sate, după cum urmează:
- Provița de Jos, la sala de sport (foto);
- Provița de Jos, DJ100E, punctul Horjești;
- satul Drăgăneasa, la școală;
- satul Piatra, la vechea alimentară.
De asemenea, prin decizia Comitetului pentru Situații de Urgență Prahova, ISU va asigura aprovizionarea cu apă menajeră pentru locuitorii comunei Provița de Jos.

Mai ales după ultimele ploi, vegetația a crescut din abundență, ceea ce dă serioase bătăi de cap autoriților, inclusiv în gestionarea relației cu cetățenii și, mai ales, cu asociațiile de proprietari.

O platformă a unui utilaj al unei societăți comerciale care efectuează lucrări în zona Muscel a acroșat serios doi stâlpi de electricitate, ceea ce a condus la o avarie în furnizarea acestui serviciu.

Demersul nostru de a găzdui astfel de audiențe are succes, dacă avem în vedere numărul mare de întrebări pe care le-ați adresat prin intermediul nostru primarului municipiului Câmpina, Irina Nistor.

Pe Strada Republicii, în apropierea trecerii de pietoni dintre Complexul comercial Romal și parcarea din fața Complexului Carrefour, este o adevărată capcană.