Ședința extraordinară a Consiliului Local Câmpina din data de 9 aprilie 2025 a avut și un moment mai tensionat. Un moment care a pornit de la cele două informări privind situația unor proiecte cu fonduri europene, pe care primarul Irina Nistor le-a prezentat consilierilor locali.
Una dintre aceste informări s-a referit la proiectul privind centrul de zi pentru vârstnici, un proiect despre care noi am scris pe larg AICI și care are foarte multe probleme.
Și s-a trezit un consilier local, Florin Marcu pe nume, care și-a început mandatul precedent atacându-l pe primarul de atunci, Alin Moldoveanu, și l-a sfârșit fiindu-i unul dintre cei mai fideli ”locotenenți”, să lanseze un atac asupra actualei administrații, cu țintă directă asupra primarului Irina Nistor.
”Se vede că orașul stagnează, speranțele oamenilor au început să se risipească din cauza unei administrații care a abandonat proiecte importante cu fonduri europene. Nu se construiește nimic, doar vă plângeți și dați vina pe fosta administrație. Dacă nu puteți schimba direcția, faceți un pas înapoi!”, a spus Florin Marcu.
Reacția Irinei Nistor a fost foarte dură: ”De cinci luni nu fac decât să rezolv probleme lăsate din mandatul anterior. Probleme sunt la toate proiectele, la Spitalul Municipal, la Centrul de aport voluntar, la cele patru proiecte care au fost respinse pentru că documentațiile realizate în mandatul precedent sunt prost întocmite... Nu mai vorbim de problemele la marile proiecte ale administrației trecute - pasajul subteran și regenerarea urbană, de grădinița la care s-a semnat procesul verbal de recepție fără ca lucrările să fie gata, de blocurile sociale neterminate, dar pentru care vă grăbeați să faceți liste... Nu cred că în mandatul anterior a primit vreun consilier astfel de informări privind situația reală a fiecărui proiect în parte! Nu pot să încep să construiesc ceva, pentru că trebuie mai întâi să rezolv ceea ce am preluat din mandatul precedent!”.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

TEAM UNDEFINED, echipa de robotică de la Colegiul Național "Nicolae Grigorescu" din Câmpina, se află zilele acestea în Olanda, la Eindhoven, unde se desfășoară Premier European FIRST Tech Challenge.

Momente emoționante la festivitatea de final de an școlar de la Școala Gimnazială Centrală Câmpina. După o viață petrecută la catedră, profesor învățământ primar Marieta Necula se pensionează.

Miercuri, în jurul prânzului, pe rețelele de socializare au fost postate fotografii cu un urs care mergea nestingherit pe podul de la Zorile, dintre Câmpina și Telega.

Pe Strada Înfrățirii din Băicoi, care face legătura cu DN1, a avut loc marți după-amiază un tragic accident rutier.