Polițiștii câmpineni au pus în executare un mandat de percheziție la o locuință de pe Strada Oborului, într-un dosar de furt calificat.
Din cercetări a reieșit faptul că, la data de 9 noiembrie, persoana bănuită de comiterea faptelor ar fi pătruns într-un imobil din municipiul Câmpina de unde ar fi sustras mai multe bunuri. Prejudiciul cauzat este de aproximativ 3.000 de lei. În urma probatoriului administrat, față de un tânăr de 26 de ani a fost luată măsura reținerii pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat unității de parchet competente pentru luarea unei alte măsuri preventive.
În cauză polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea situației de fapt și luarea măsurilor legale care se impun în cadrul unui dosar penal deschis sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat, a transmis purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Prahova.
(Foto & video - IJP Prahova)

Străzile secundare din cartierul Voila, din municipiul Câmpina, au fost ignorate de administrațiile din ultimele mandate. Acum, modernizarea Străzii Tradafirilor a fost inclusă în bugetul local pentru acest an în vederea modernizării.

Inspectoratul Județean de Poliție Prahova informează participanții la trafic și opinia publică că, la data de 25 august 2026, începând cu ora 19.00, vor fi instituite restricții de circulație pe Drumul Național 1 (E60), în zona km 94+400 m, pe sensul de mers Ploiești către Brașov.

Unul dintre fostele spații ale Institutului de Cercetări în Petrol din Câmpina, de pe Strada Schelelor, a fost vândut în anul 2012 de Petrom, fiind achiziționat de societatea Confind.

Din punct de vedere al infrastructurii rutiere, primarul Irina Nistor a prezentat stadiul unui nou proiect care a început și va aduce modernizarea Aleii Arcașului, din cartierul Voila.