Șantierul centurii Comarnic, care este o etapă esențială în asigurarea fluidizării traficului rutier de pe DN1 de pe Valea Prahovei, a fost vizitat de președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu.
Scopul deplasării a fost verificarea stadiului lucrărilor și susținerea echipei implicate în execuție. În cadrul vizitei, acesta a discutat cu reprezentanții constructorului, care au prezentat evoluția proiectului și etapele imediate.
Un progres semnificativ a fost realizat prin încheierea convenției cu Electrica privind modalitatea de relocare a rețelelor electrice. Începând de luni, 10 martie 2025, vor fi demarate lucrările de execuție în mai multe puncte de pe traseu, incluzând și săpăturile pentru mutarea rețelelor de telecomunicații. Această etapă este esențială pentru asigurarea unui flux de lucru neîntrerupt și prevenirea eventualelor întârzieri cauzate de necesitatea unor avize suplimentare.
De asemenea, lucrările la sensul giratoriu de la kilometrul zero, la intersecția cu DJ 100R, sunt în plină desfășurare, un punct-cheie în integrarea noului drum cu rețeaua rutieră existentă. În săptămâna următoare urmează să înceapă execuția lucrărilor la iluminatul public din acest sens giratoriu.
Un alt element esențial al proiectului, viaductul, avansează conform planului. S-au comandat materialele necesare pentru ultima deschidere de 60 de metri, iar pe șantier se lucrează la armarea plăcii de suprabetonare pe cele două deschideri deja executate. Aceste etape sunt fundamentale pentru stabilitatea și durabilitatea structurii.
Separat, a fost comandată țeava de înaltă presiune necesară pentru relocarea rețelei Transgaz, o operațiune tehnică distinctă, care necesită o coordonare atentă pentru a evita întreruperile în furnizarea gazelor. Această intervenție este esențială pentru asigurarea compatibilității noii infrastructuri rutiere cu rețelele de utilități existente.
Odată cu îmbunătățirea condițiilor meteorologice, ritmul lucrărilor poate fi accelerat, iar CJ Prahova și constructorul mizează pe sprijinul partenerilor din CNAIR și Guvernului pentru emiterea hotărârilor necesare. O etapă critică rămâne obținerea ultimei autorizații care va permite deschiderea tuturor sectoarelor de lucru și va facilita finalizarea proiectului în condiții optime.
”Vremea ne permite să accelerăm lucrările, iar cu sprijinul partenerilor noștri putem menține ritmul necesar pentru a respecta termenele asumate. Ne concentrăm toate eforturile pentru a duce acest proiect la bun sfârșit și pentru a oferi o soluție reală la traficul sufocant de pe Valea Prahovei”, a declarat președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu Nanu.
Citește cele mai noi știri locale publicate pe CâmpinaTV.ro! Te invităm să devii membru al grupului nostru de Facebook - CâmpinaTV și grupului de Whatsapp (mesaj la 0733.388.425).
Fii parte a comunității CâmpinaTV.ro!

HidroPrahova informează abonații din orașul Breaza că, pentru efectuarea lucrărilor de cuplare la noua rețea de distribuție a apei de pe strada 30 Decembrie, va fi necesară sistarea temporară a furnizării apei potabile marți, 10 martie, între orele 8.00 și 15.00.

Ani la rând a găzduit unul dintre cele mai frumoase și faimoase festivaluri ale Câmpinei - "Hora prahoveană".

Cu siguranță sunt mulți câmpineni care își doresc anumite lucruri pentru orașul lor. Au idei despre cum poate fi localitatea mai curată, mai frumoasă, mai bine organizată. Ei bine, cele mai bune idei pot fi acum apreciate și premiate.

Luni, 9 martie 2026, au început lucrările de reparații la podul de pe DJ 101R Breaza-Comarnic. Circulația rutieră este reorganizată temporar.