La prima ședință ordinară a Consiliului Local Câmpina, în noua legislatură, ședință care a avut loc marți, 12 noiembrie 2024, au fost prezenți și directorii din Primărie, lucru care nu s-a întâmplat în precedentul mandat.
Până în anul 2020, era o obișnuință ca directorii din Primăria Câmpina să participe la ședințele Consiliului Local și chiar să dea explicații/răspunsuri atunci când unii dintre consilierii locali aveau o întrebare legată de un domeniu anume.
La ședința Consiliului Local de marți, 12 noiembrie, atunci când au depus jurământul cei patru supleanți și, apoi, s-au votat comisiile de specialitate, au fost prezenți Eliza Oprescu - directorul Direcției Investiții, Adina Gârbăcică - administratorul public al Câmpinei, Marius Vișan - directorul Poliției Locale, Adina Dumitru - directorul Direcției Asistență Socială, Monica Voicu - șef Serviciu Juridic, Cristian Birligiu - șef Serviciu Taxe și Impozite în cadrul Direcției Economice. De asemenea, a fost prezent și Liviu Dumitrache, actualul consilier personal al primarului Irina Nistor.
Din păcate, așa cum spuneam, în mandatul precedent acest lucru - absolut normal - nu s-a mai întîmplat, ori de câte ori vreun consilier avea ceva de întrebat era invitat la Primărie să discute problema respectivă. Acest gen de practică pare să se fi încheiat, lucru care ar putea contribui la o intrare în normalitate de care Câmpina avea nevoie. Este un pas mic, dar foarte important, pe calea revenirii la normalitate.

După ce am publicat materialul prcedent în care semnalam prezența la Valea Doftanei a unei ursoaice și a celor trei pui ai ei, au fost unii care au pus sub semnul îndoielii veridicitatea imaginilor.

În mai multe zone din comuna Valea Doftanei, oamenii au raportat apariția unor urși, chiar a unei ursoaice cu pui.

Polițiștii rutieri din Câmpina au fost sesizați, la data de 24 iunie 2026, cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Județean 100E (strada Proviței), în localitatea Poiana Câmpina spre Provița de Jos.

Consiliul Local Câmpina a început de mai mulți ani să aprobe hotărâri de supraimpozitare a unor imobile - clădiri și terenuri, care sunt foarte degradate, sunt pline de mizerie și au un aspect dezolant.